Przeprosiny Marcin Gortat
Atak orek na statek
youtube.com/Mundo Náutica
Autor Aleksy Kiełbasa - 16 Września 2020

Agresywne orki atakują sportowców. I nikt do końca nie wie dlaczego

Orki w ostatnich dniach szaleją w wodach Półwyspu Iberyjskiego. Statki i jachty (m.in. sportowy jacht marynarki wojennej) zostały uszkodzone przez stado agresywnych ssaków. Wspomniany okręt miał wziąć udział w regatach o puchar Księcia Asturii. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć tak niespokojnego zachowania zwierząt.

W ostatnich dniach w Hiszpanii nasilają się ataki orek. Zwierzęta zachowują się bardzo niespokojnie, przez co uszkodziły już kilka jachtów i statków pływających po wodach Półwyspu Iberyjskiego. Wskutek tego kilku marynarzy i żeglarzy odniosło obrażenia. Jak ipodaje hiszpański dziennik "La Vanguardia", do ostatniego ataku orek doszło w piątek 11 września. Ssaki staranowały wówczas żaglowiec "Beautiful Dreamer”, który wypłynął z portu Ferrol w Galicji, uderzając w jednostkę pływającą około 15 razy. Załoga straciła zupełnie kontrolę nad statkiem i wezwała pomoc.

Orki aż trzy razy zaatakowały jednego dnia

To był zaledwie pierwszy z trzech piątkowych incydentów. Później w rejonie Vigo doszło do kolejnych dwóch ataków ze strony orek. Natomiast pod koniec sierpnia ratownicze służby morskie odnotowały wezwanie z francuskiego statku, który również padł ofiarą agresywnego zachowania ssaków. Dodatkowo zwierzęta zniszczyły także jacht, mający wziąć udział w regatach o puchar Księcia Asturii. Jednostka należała do hiszpańskiej marynarki wojennej, a uszkodzone zostały jego stery.

Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć agresywnego zachowania zwierząt

Na razie nie udało się ustalić, dlaczego orki są tak rosierdzone. Naukowcy nie potrafią dokładnie znaleźć przyczyny agresywnego zachowania zwierząt. Pojawiają się przypuszczenia, że ssaki są po prostu zestresowane lub stada konkurują o pożywienie pływając za ławicami tuńczyków, bowiem lato jest takim czasem, gdy orki niemal zawsze pojawiają się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii, ale do tej pory takie incydenty nie należały do często spotykanych.

Apel marynarki do żeglarzy

Dowództwo hiszpańskiej marynarki wojennej zaapelowało do marynarzy, aby ci w trakcie żeglugi zachowywali szczególną ostrożność i starali się trzymać na dystans od orek. Niestety, ale nie jest to takie proste, gdyż zwierzęta same podpływają do okrętów i je atakują.

Źródła: "La Vanguardia", WP

ORZEŹWIAJĄCA LEMONIADA ARBUZOWA. PYCHA!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News