Juventus Korea
facebook.com/Juventus
Autor Łukasz Kowalski - 16 Lutego 2021

Kwang-song Han zmuszony przerwać karierę. Były piłkarz Juventusu został odesłany do Korei Północnej

Juventus w styczniu ubiegłego roku sprzedał do katarskiego Al-Duhail Kwang-song Hana z Korei Północnej. W związku z sankcjami nałożonymi przez ONZ na ojczyznę zawodnika 22-letni skrzydłowy musiał zakończyć współpracę z katarskim klubem i wrócić do Korei Północnej. Han praktycznie wycofał się z kariery międzynarodowej. W tle sprawy jest program nuklearny ojczyzny piłkarza.

  • Juventus Turyn w styczniu ubiegłego roku sprzedał Kwang-song Hana z Korei Północnej do katarskiego Al-Duhail
  • W związku z sankcjami nałożonymi przez ONZ na Koreę Północną katarski klub musiał zakończyć współpracę z 22-letnim skrzydłowym
  • Zawodnik musiał wrócić do ojczyzny i zrezygnować z kariery międzynarodowej

Juventus Turyn w styczniu ubiegłego roku był bardzo blisko wywołania skandalu dyplomatycznego. 1 stycznia do klubu trafił Kwang-song Han z Korei Północnej, którego sprzedano po kilku dniach do katarskiego Al-Duhail.

Przy okazji tego transferu francuskie "L'Equipe" pisało, że władze Starej Damy złamały wytyczne OZN dotyczące Korei Północnej i jej obywateli. Wszystko ma związek z sankcjami, jakie organizacja nakłada na ojczyznę Hana.

Juventus rok temu miał złamać wytyczne ONZ

Zaostrzenie sankcji następuje od 2017 roku i próby nuklearnej przeprowadzonej przez władze Pyongyang. Po tych próbach OZN wezwało wszystkie kraje członkowskie do repatriacji obywateli Korei Północnej, którzy uzyskują dochód na terenie państw należących do ONZ.

To dotyczyło także 22-letniego napastnika. Zawodnik miał dwa lata na powrót do ojczyzny. Jak podaje "The Sun" Han od sierpnia nie zagrał w katarskim klubie ani razu, a do tego już doszło do rozwiązania z nim kontraktu i napastnik wylądował już w Korei Północnej.

Nowe informacje w sprawie kontuzji Bielika. Polak będzie musiał poczekać na operacjęNowe informacje w sprawie kontuzji Bielika. Polak będzie musiał poczekać na operacjęCzytaj dalej

Do tego ważny jest jeszcze jeden aspekt całej sprawy. 22-latek na mocy kontraktu z katarskim Al-Duhail zarabiał 4,5 miliona euro rocznie. Podpisano porozumienie, na mocy którego zobowiązano się do niewysyłania do Korei Północnej, żadnych pieniędzy, to mimo tego pojawiły się spekulacje, że środki i tak trafiały do ojczyzny piłkarza.

To o tyle istotne, że zgodnie z raportami ONZ, to właśnie z pieniędzy zarobionych przez obywateli za granicą władze Korei Północnej finansują swój program nuklearny.

Były piłkarz Juventusu znów w Korei Północnej

Han praktycznie musiał zawiesić swoją międzynarodową karierę. Teraz 22-letni napastnik może występować jedynie w ojczystych klubach.

Urodzony w 1998 roku Han już w 2013 roku trafił do Europy, gdzie początkowo występował w jednej z hiszpańskich akademii. Po dwóch latach przeniósł się do Cagliari, w którym pokonywał kolejne stopnie szkolenia.

W 2017 roku zadebiutował w pierwszym składzie Cagliari. Do tego w kwietniu Han został pierwszym zawodnikiem z Korei Północnej w historii Serie A, który ma gola na koncie. Pokonał wtedy Joe Harta, który był wtedy bramkarzem Torino.

Dobra postawa w Cagliari zaowocowała propozycjami z innych zespołów. Najpierw dwukrotnie trafił na wypożyczenie do Perugii, gdzie grał na zapleczu Serie A. Dla zespołu Grifoni rozegrał w sumie 39 spotkań i strzelił 11 goli.

Han na poziomie Serie A uzbierał jedynie 12 występów, wszystkie w barwach Cagliari. We wrześniu 2019 roku trafił na wypożyczenie do Juventusu z obowiązkiem wykupu. Stara Dama zapłaciła za niego 3,5 miliona euro, aby na początku stycznia sprzedać za 5. W Turynie koreański napastnik grał wyłącznie w zespole Primavery. Do tego Han zaliczył dziewięć występów w reprezentacji narodowej.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News