Legia Warszawa Deyna
imago/WEREK/EAST NEWS
Autor Łukasz Kowalski - 17 Listopada 2020

Na jaw wyszło, jak wygląda grób Kazimierza Deyny. Kibice go kochali, widok powoduje łzy (FOTO)

Legia Warszawa to jeden z największych klubów w historii polski. Przez ponad sto lat piłkarze warszawskiego klubu dostarczają kibicom w całej Polsce wielkich emocji. W jej szeregach grało wielu znakomitych piłkarzy, w tym reprezentantów Polski. Jednym z najbardziej znanych był Kazimierz Deyna, który zmarł 31 lat temu. Kibice Legii wciąż pamiętają o swoim byłym kapitanie i po jego śmierci dbają o jego grób. Wzruszające zdjęcia.

Legia Warszawa niemal od początku swojego istnienia należy do ścisłej czołówki polskiego futbolu. Piłkarze z Warszawy aż 14 razy zdobywali mistrzostwo Polski i do tego dołożyli 19 Pucharów Polski. To sprawia, że są jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów.

Legia Warszawa upamiętniła swoje legendy

W swojej historii Legia Warszawa miała wielu zawodników, którzy zapisali się złotymi zgłoskami nie tylko w historii klubu, ale całego narodu. Jednym z najbardziej znanych legionistów był Kazimierz Deyna. Pomocnik jest także jednym z najlepszych piłkarzy w historii reprezentacji Polski.

Przez lata był jednym z najważniejszych piłkarzy grających w Legii. Mimo ogromnego talentu poprowadził klub do zaledwie dwóch mistrzostw Polski. Do tego raz zdobył Puchar Polski. Na arenie międzynarodowej poprowadził Legię do półfinału Pucharu Europy.

Większe sukcesy osiągał w reprezentacji Polski. Na koncie ma mistrzostwo olimpijskie z Monachium z 1972 roku. Został wtedy nawet królem strzelców całej imprezy. W kolekcji ma także olimpijskie srebro z Montrealu cztery lata później.

Deyna był jedną z najważniejszych postaci reprezentacji Polski podczas historycznego Mundialu z 1974 roku. Polacy zdobyli tam brązowy medal, a Deyna został wybrany do najlepszej trójki turnieju oprócz legendarnych Franza Beckenbauera i Johana Cruyffa.

Kunszt polskiego pomocnika doceniali także eksperci za granicą. W 1972 i 1973 roku zajmował 6 miejsce w plebiscycie "Złotej Piłki". W 1974 znalazł się w najlepszej trójce prestiżowej nagrody. Otrzymał także "Brązową Piłkę" Kickera.

W Legii Warszawa grał do 1978 roku. Później przeniósł się do Manchesteru City. Na koniec kariery występował w grającym w MLS San Diego Sockers. W obu tych klubach był wyróżniającą się postacią.

Pokazano zdjęcia grobu Kazimierza Deyny. Legia Warszawa składa hołd

Niestety w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1989 roku doszło do dramatycznego wypadku z udziałem Deyny. Podczas powrotu do domu Polski pomocnik, jadąc autostradą uderzył swoim autem o ciężarówkę zaparkowaną na poboczu. Zmarł na miejscu.

Przez ponad 20 lat spoczywał na cmentarzu El Camino Memorial Park w San Diego. W 2012 roku prochy Polaka przewieziono do Warszawy. Deyna został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Kibice wciąż pamiętają o Kazimierzu Deynie. W czwartek poprzedzający dzień Wszystkich Świętych klubowa delegacja udała się na grób swojego byłego kapitana. Wcześniej juniorzy Legii posprzątali okolice groby piłkarza.

Teraz klub pokazał zdjęcia z czwartkowych uroczystości. - Delegacja w osobach członka zarządu klubu i prezesa Legia Training Center Tomasza Zahorskiego oraz rzecznika prasowego Izabeli Kruk w czwartkowy ranek złożyła wieńce i zapaliła znicze na grobach wybitnych przedstawicieli Legii - napisano w komunikacie na stronie internetowej klubu.

Oprócz Deyny, kwiaty złożono także na grobach Kazimierza Górskiego, Władysława Stachurskiego, Józefa Grudnia, oraz Stanisława Mielecha i Zygmunta Wasseraba. - Cześć Ich pamięci - napisał klub mistrzów Polski.

Legia Warszawa Deyna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News