Sędzia piłkarski
planet_fox/pixabay.com
Autor Aleksy Kiełbasa - 12 Lutego 2021

PZPN zdyskwalifikował byłego sędziego

PZPN ukarał dwie osoby w związku za ich działania korupcyjne w przeszłości. Mowa o byłym sędzim Jacku Granacie oraz byłym piłkarzu Mieczysławie Agafonie. Obaj zostali zdyskwalifikowani przez Komisję Dyscyplinarną PZPN. Choć kara wygląda na poważną, to można powiedzieć, że potraktowano ich pobłażliwie.

  • Były polski sędzia oraz zawodnik zostali ukarani za korupcję, której się dopuścili
  • Kara to 5 lat i 4 lata dyskwalifikacji
  • Konsekwencje dla Jacka Granata i Mieczysława Agafona mają w gruncie rzeczy charakter symboliczny

Jacek Granat i Mieczysław Agafon zostali ukarani przez Komisję Dyscyplinarną PZPN odpowiednio karą 5 i 4 lat dyskwalifikacji za działania korupcyjne, których obaj mężczyźni dopuścili się w przeszłości.

Owe sankcje mają tak naprawdę tylko symboliczny wymiar, bowiem obaj panowie nie wykonują już swoich zawodów. Choć rok wcześniej w stosunku do Granata, czyli byłego sędziego, wyciągnięto zdecydowanie bardziej poważne konsekwencje.

PZPN ukarał Jacka Granata i Mieczysława Agafona

"Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej na posiedzeniu 4 lutego 2021 roku, po rozpoznaniu spraw dotyczących korupcji w piłce nożnej, ukarała byłego sędziego piłkarskiego Jacka Granata karą dyskwalifikacji w wymiarze pięciu (5) lat, a także byłego zawodnika Mieczysława Agafona karą dyskwalifikacji w wymiarze czterech (4) lat" – napisał PZPN w swoim komunikacie.

FIS odwołuje turniej Raw Air. Fatalne wiadomości dla polskich skoczkówFIS odwołuje turniej Raw Air. Fatalne wiadomości dla polskich skoczkówCzytaj dalej

Mieczysław Agafon w latach 1991-2004 był zawodowym piłkarzem. Występował na pozycji pomocnika. W Ekstraklasie udało mu się zaistnieć dzięki grze dla Górnika Zabrze, dla którego wystąpił w 183 meczach ligowych i zdobył w nich 17 bramek.

Ponadto był on także zawodnikiem Petro Płock (dzisiejsza Wisła Płock), Ruchu Radzionków, Podbeskidziu Bielsko-Biała, Koszarawie Żywiec czy GKS Katowice. Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej zagrał 84 spotkania, w trakcie których zdobył 6 bramek.

Jacek Granat już rok temu został ukarany przez sąd

Jacek Granat poniósł znacznie bardziej poważne konsekwencje swoich działań niż Mieczysław Agafon. Był on sędzią na szczeblu piłkarskiej Ekstraklasy od sezonu 1993/94 do 2009 roku. Warto przypomnieć, że nazwisko byłego sędziego znalazło się na opublikowanej przez „Przegląd Sportowy” tzw. liście Fryzjera.

Granat miał przyjąć łapówkę w zamian za ustawienie pierwszego meczu finałowego w ramach Pucharu Polski pomiędzy Dyskobolią Groclin Grodzisk Wielkopolski a Zagłębiem Lubin w 2005 roku. Mężczyzna został za to ukarany w 2020 roku, kiedy został prawomocnie skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 10 lat, a także grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Źródła: PZPN, Onet Sport

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News