Pilne skoki narciarskie
Zestadionu.pl
Autor Aleksy Kiełbasa - 12 Lutego 2021

FIS odwołuje turniej Raw Air. Fatalne wiadomości dla polskich skoczków

Skoki narciarskie nie mają w tym roku pomyślnej passy. W trakcie sezonu odwołano już kilka zawodów, a nie wszystkie z nich zostały zastąpione konkursami w nowej lokalizacji. Niestety, tym razem zmiana jest niezwykle znacząca, bowiem Norwegowie ogłosili, że tegoroczny Raw Air się nie odbędzie. Oznacza to odwołanie aż 6 konkursów Pucharu Świata, a to nie wszystko.

  • Tegoroczny Raw Air nie dojdzie do skutku
  • Norwegowie ogłosili, że nie zorganizują w tym sezonie zimowym żadnych zawodów narciarskich
  • W Kraju Wikingów bardzo zachowawczo podchodzi się do obostrzeń

Raw Air po raz pierwszy został zorganizowany w sezonie 2016/17. Początkowo do tego pomysłu podchodzono z dużą rezerwą, ponieważ na przestrzeni tygodnia skoczkowie rywalizują na 4 skoczniach w aż 6 konkursach. Jednak zawody zostały odebrane bardzo pozytywnie zarówno przez zawodników jak i kibiców.

Niestety, ale w tym roku norweski turniej, który dwukrotnie wygrywał już Kamil Stoch, nie dojdzie do skutku. Tamtejszy rząd zdecydował, że do końca tego sezonu w kraju nie odbędą się żadne zawody w narciarstwie, co oznacza nie tylko poważny cios dla skoków narciarskich, ale również biegów, kombinacji norweskiej i narciarstwa alpejskiego. Na razie nie wiadomo, czy ktoś przejmie organizację konkursów w powstałych wolnych terminach, czy zawodników czeka tygodniowa przerwa od startów.

Skoki narciarskie: tegoroczny Raw Air odwołany

Sprawdziły się przewidywania, co do odwołania Raw Air w sezonie 2020/21. Norweska federacja potwierdziła, że turniej się nie odbędzie.

"Z uwagi na ogłoszone dziś nowe obostrzenia rządowe nt. COVID-19, Norweski Związek Narciarski nie będzie w stanie zorganizować zawodów Pucharu Świata do końca tego sezonu. Powodem są restrykcje dotyczące podróży oraz organizacji imprez sportowych" – przekazała tamtejsza federacja narciarska.

FIS odwołuje turniej Raw Air. Fatalne wiadomości dla polskich skoczkówFIS odwołuje turniej Raw Air. Fatalne wiadomości dla polskich skoczkówCzytaj dalej

Oznacza to nie tylko odwołanie aż 6 konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich i 2 w Pucharze Kontynentalnym mężczyzn, ale także Raw Air kobiet i 5 konkursów w jego ramach, weekendu w Lillehammer oraz PŚ w biegach narciarskich w Oslo i Lillehammer, PŚ w kombinacji norweskiej w Oslo i PŚ w narciarstwie alpejskim w Kvitfjell. Decyzja Norwegów zaburzyła kalendarze w wielu dyscyplinach, a jak pokazują dane, sytuacja pandemiczna w ich kraju nie jest aż tak trudna.

Kraje z większymi problemami organizują Puchar Świata, a Norwegia nie

Norwegia niezwykle restrykcyjnie podchodzi do obostrzeń, choć statystyki wskazują, że pandemia nie powinna być aż tak wielkim niebezpieczeństwem w ich kraju. Regularnie aktualizowane dane Google wskazują, że w tym ponad 5-milionowym kraju na 1 milion osób notuje się ponad 12 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem, 111 zgonów oraz ponad 3 tysiące ozdrowieńców.

Dla porównania w Polsce, która w najbliższy weekend przyjmie skoczków w Zakopanem (zawody za próbę przedolimpijską w Zhangjiakou) i liczy sobie 38 milionów mieszkańców, na 1 milion osób odnotowywanych jest około 41 tysięcy przypadków, 1058 zgonów oraz pond 34 tysiące ozdrowieńców.

Z kolei w Niemczech, gdzie w pod koniec lutego zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, mieszkają 83 miliony mieszkańców, na 1 milion notowanych jest 27 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, 774 zgony oraz ponad 25 tysięcy ozdrowieńców.

Można zatem wnioskować, iż Norwegowie z niezwykłą ostrożnością podchodzą do organizowania zawodów narciarskich, a właściwie w tym sezonie ich nie organizują…. Wszyscy zawodnicy są poddawani regularnym badaniom i żyją w zaostrzonym rygorze w przeciwieństwie do zwykłych mieszkańców poszczególnych krajów. Zatem ryzyko zakażenia podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich i innych konkurencjach zimowych wydaję się naprawdę minimalne.

Mimo to należy raczej porzucić wszelkie nadzieje, że FIS weźmie tę sytuację pod uwagę podczas ustalania kalendarzy PŚ na najbliższe lata. Oczywiście nie była to decyzja tamtejszej federacji, a rządu, jednakże mimo to władze narciarskiej federacji powinni mieć to na uwadze. Nie wydaje się to jednak możliwie, bowiem wielokrotnie mogliśmy się przekonywać m.in. na przykładzie konkursów PŚ w skokach narciarskich, że są wśród organizatorów równi i równiejsi….

Źródła: Skijumping.pl, Google Koronawirus (COVID-19)

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News