Zbigniew Boniek biografia
Piotr Molecki/East News
Autor Łukasz Kowalski - 27 Maja 2020

Zbigniew Boniek - "czerwona małpa, bezczelny prowokator". Trudno uwierzyć, kto napisał te słowa

Zbigniew Boniek to jedna z najbardziej zasłużonych osób w historii polskiej piłki. Niedługo ukaże się biografia prezesa PZPN autorstwa Romana Kołtonia. W książce ma nie zabraknąć wielu ciekawych wątków z życia prywatnego byłego piłkarza. - Dla jednych był zbawcą, dla drugich „rudą małpą”- czytamy w opisie książki.

Zbigniew Boniek od lat wzbudza wiele emocji. Najpierw jako piłkarz, a obecnie jako prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Życiorys byłego piłkarza na pewno ciekawi wielu kibiców w Polsce. Niedługo wszyscy zainteresowani życiem Bońka będą mogli poznać kulisy jego kariery jako piłkarza, biznesmena i prezesa PZPN-u. Niedługo w księgarniach pojawi się biografia byłego zawodnika "Zibi czyli Boniek" autorstwa Romana Kołtonia.

Zbigniew Boniek jednym z najlepszych piłkarzy w historii Polski

Zbigniew Boniek zaczynał swoją karierę w Zawiszy Bydgoszcz, z której trafił do Widzewa Łódź. W łódzkim klubie grał w latach 1975 - 1982. W barwach Widzewa wystąpił w 172 spotkaniach i strzelił 50 bramek. Później Boniek trafił do Włoch gdzie grał dla Juventusu Turyn, a także AS Romy. W barwach "Starej Damy" wygrał Mistrzostwo Włoch, a także Puchar Europy. Z kolei z klubem z Rzymu wygrał natomiast Puchar Włoch.

Boniek po zakończeniu kariery rozpoczął karierę trenerską, był nawet selekcjonerem reprezentacji Polski od sierpnia do grudnia w 2002 roku. Od 2012 roku jest natomiast prezesem PZPN. Za jego kadencji reprezentacja Polski awansowała na Euro 2016, na którym dotarła do ćwierćfinału, a także na Mistrzostwa Świata w 2018 roku i na Euro 2020.

W lipcu w księgarniach biografia Bońka

Zbigniew Boniek znany też jest ze swojego charakteru i ciętego języka. W biografii, która ukaże się w lipcu, na pewno nie zabraknie ciekawych wątków. Tak przynajmniej sugeruje opis książki na stronie internetowej.

- Bezczelny, prowokator, nie do zatrzymania. Biegająca kontrowersja. Uwielbiał szokować. Po meczu ze Związkiem Radzieckim w 1982 w Hiszpanii, wystąpił w studio w koszulce CCCP, czym wzbudził narodową dyskusję. Dla jednych był zbawcą, dla drugich „rudą małpą”. Zawsze budził i budzi namiętności. Zrobił zawrotną karierę, bo miał talent od Boga i charakter, którego brakowało innym geniuszom z jego pokolenia. Był pyszny, albo po prostu znał swoją wartość. Jego ulubiony tekst: „Juve zagrał cztery finały – strzelił w nich pięć goli, z czego pan Zbyszek trzy, a jedna padła z karnego na mnie”… Życie potoczyło mu się tak, jak sobie wymarzył - możemy przeczytać.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News