Przeprosiny Marcin Gortat
Zmarł
pixabay.com/kyasarin
Autor Mateusz Dziubiński - 14 Lutego 2021

Zmarł kultowy mistrz olimpijski Jurij Własow

Zmarł były wybitny sztangista Jurij Własow. Rosjanin uważany jest za prawdziwa legendę tego sportu. Na swoim koncie ma wiele tytułów, z tymi najważniejszymi, jak mistrzostwo olimpijskie na czele. Własow zmarł w wieku 85 lat, o czym poinformowała rosyjska federacja.

  • W niedzielę do Polski dotarły smutne informacje o śmierci legendarnego mistrza olimpijskiego
  • W wieku 85 lat zmarł Jurij Własow, były mistrz świata i Europy w podnoszeniu ciężarów
  • Własow zapisał się w historii sportu, aż 31 razy bił rekordy świata

Zmarł wybitny przed laty zawodnik Jurij Własow. Rosjanin doczekał się statusu legendy w podnoszeniu ciężarów. W tej dyscyplinie przez kilka lat nie miał sobie równych i sięgnął po najważniejsze tytuły. W swojej kolekcji miał m.in. złoto olimpijskie i mistrzostwo świata.

Zmarł Jurij Własow, legendarny mistrz olimpijski i rekordzista świata w podnoszeniu ciężarów

Bardzo smutne informacje dla fanów podnoszenia ciężarów przekazali Rosjanie. W wieku 85 lat zmarł Jurij Własow, jeden z najsłynniejszych zawodników w dziejach tej dyscypliny. Własow swego czasu nie miał sobie równych na świecie.

Sztangista w 1960 roku w Rzymie sięgnął po złoty medal w kategorii powyżej 90 kilogramów. Cztery lata później w Tokio udało mu się wywalczyć srebrny medal. Za swój sukces na igrzyskach doczekał się nawet znaczka pocztowego ze swoją podobizną.

Piotr Żyła zażartował z występu Andrzeja StękałyPiotr Żyła zażartował z występu Andrzeja StękałyCzytaj dalej

Medale olimpijskie to tylko wierzchołek góry trofeów, jakie zdobył Własow w trakcie swojej kariery. Rosjanin był także czterokrotnym mistrzem świata i sześciokrotnym mistrzem Europy.

Jeszcze bardziej imponująca jest liczba rekordów świata, które ustanowił Jurij Własow. Legendarny rosyjski zawodnik na swoim koncie miał aż 31 takich prób. W 1960 r. został wybrany najlepszym sportowcem w Europie w ankiecie PAP, organizowanej pośród agencji prasowych Starego Kontynentu.

Jurij Własow stał się międzynarodową ikoną sportu

Jurij Własow był inspiracją dla wielu sportowców i kibiców. Słynny aktor i gubernator stanu Kalifornia Arnold Schwarzenegger, który zaczynał karierę jako kulturysta, przyznał niegdyś, że Własow był jego idolem.

Jurij Własow po zakończeniu kariery miał szereg zajęć. Co ciekawe, został autorem licznych książek i powieści. Napisał 15 powieści i 10 nowel. Później sprawdzał się także w roli działacza i prezesa federacji podnoszenia ciężarów w ZSRR.

Był deputowanym do Dumy Federacji Rosyjskiej. W 1996 roku kandydował nawet na prezydenta Rosji. Jak podał rosyjski związek, Jurij Własow zmarł w Moskwie.

Źródło: sport.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News