Reprezentacja Polski
Zestadionu.pl
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 19 Grudnia 2020

Fantastyczny start reprezentacji Polski w Pucharze Świata. Zdobyli aż 7 medali

Reprezentacja Polski w zapasach sięgnęła po 7 medali podczas zawodów Pucharu Świata 2020 w Belgradzie. Najcenniejszą zdobycz z Serbii przywiózł Magomedmurad Gadżijew, który okazał się najlepszy w kategorii do 70 kilogramów.

Urodzony w Dagestanie 32-letni zawodnik jako reprezentant Polski zdobył w sumie dwa medale mistrzostw świata, pięć mistrzostw Europy oraz jeden krążek igrzysk europejskich. W Belgradzie, Magomedmurad Gadżijew wywalczył kolejne trofeum - złoto Pucharu Świata.

Reprezentacja Polski przywiozła worek medali

W finale kategorii do 70 kilogramów w stylu wolnym zapaśnik z AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski pokonał Haydara Yavuza 5:0. Podopieczny trenera Jusupa Abdusalomowa wygrał starcie z reprezentantem Turcji również podczas półfinału lutowych mistrzostw Europy 2020.

Gadżijew od początku przejął inicjatywę w swoim pojedynku. Po pierwszej połowie walki prowadził 1:0 (pasywność Yavuza). W pierwszej minucie drugiej rundy podwyższył na 3:0, a 30 sekund przed końcem finału wykonał kolejną akcję za dwa punkty.

Zapaśnik z Piotrkowa Trybunalskiego w drodze do finału zwyciężył w kwalifikacjach Daniela Chomanica (Słowacja) 10:0, w 1/8 finału Ormianina Armana Andreasjana 4:1, w ćwierćfinale Węgra Daniela Antala 10:0, a w półfinale, przy remisie 0:0, Rosjanina Czermena Walijewa.

Sukces polskich zapasów

Na tym jednak nie koniec sukcesów biało-czerwonych. Srebrne medale w stylu wolnym zdobyli Robert Baran (125 kilogramów) oraz Zbigniew Baranowski (86 kg). W rywalizacji kobiet do 53 kilogramów na drugim stopniu podium stanęła Roksana Zasina, a na trzecim - Katarzyna Krawczyk (55) oraz Magdalena Głodek (59). Natomiast z grona polskich klasyków najwyżej został sklasyfikowany Roman Pacurkowski - trzeci w kategorii 67 kg.

Puchar Świata zorganizowano po tym, jak nie doszły do skutku mistrzostwa świata zaplanowane w stolicy Serbii, gdyż wiele reprezentacji m.in. USA, zrezygnowało ze startu tłumacząc się troską o zdrowie zawodników i trenerów w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19. Również z tego powodu zmieniono rangę turnieju.