Ile zarabia Kamil Stoch
Facebook Kamil Stoch
Autor Łukasz Kowalski - 20 Grudnia 2020

Ile zarabia Kamil Stoch? Mowa o prawdziwej fortunie, Polak nie może narzekać

Ile zarabia Kamil Stoch? To pytanie zadaje sobie wielu kibiców. W przypadku skoków narciarskich największe znaczenie w kontekście zarobków mają występy w kolejnych konkursach. Najlepsi skoczkowie na świecie nie mogą liczyć na tak ogromne zarobki, jak choćby czołowi piłkarze czy tenisiści, ale kwoty przez nich zgarniane robią ogromne wrażenie.

⦁ Ile zarabia Kamil Stoch? Kibice poznali odpowiedź na to pytanie
⦁ Zarobki w skokach narciarskich są nieporównywalnie mniejsze niż w choćby w piłce nożnej czy tenisie
⦁ Ogromny wpływ na zarobki skoczków mają ich występy w Pucharze Świata
⦁ Kamil Stoch zgromadził w poprzednim sezonie niemałą fortunę

Ile zarabia Kamil Stoch? To pytanie przez długie tygodnie nurtowało polskich kibiców. Polak od lat jest jednym z najlepszych skoczków na świecie. Swoją pracą i wspaniałymi występami ciężko sobie zapracował na zgromadzoną fortunę.

W przypadku skoczków największy wpływ na wysokość zarobków mają ich występy w konkursach. W przeciwieństwie do choćby piłkarzy nie mają zagwarantowanych wielkich pieniędzy w kontraktach ze swoimi klubami.

Ile zarabia Kamil Stoch? Dziennikarze ujawnili kwotę

Zarobki Stocha w Pucharze Świata przedstawił niedawno portal Skijumping.pl. Dziennikarze postanowili przyjrzeć się zarobkom najlepszych zawodników minionej edycji Pucharu Świata, dzięki czemu poznaliśmy zarobki najlepszych polskich skoczków.

Nie jest zaskoczeniem, że Stoch jest najlepiej zarabiającym skoczkiem w reprezentacji Polski. W sezonie 2019/2020 pod względem zarobków przegrał tylko z trzema zawodnikami. Więcej od trzykrotnego mistrz olimpijskiego na skoczni zarobili jedynie zdobywca Kryształowej Kuli - Stefan Kraft, a także Ryoyu Kobayashi i Karl Geiger.

W poprzednim sezonie Stoch na skoczniach całego świata zarobił aż 738 tysięcy złotych. Kolejny Polak w tym zestawieniu Dawid Kubacki zgarnął 662 tysiące złotych, a Piotr Żyła powiększył majątek o około 300 tysięcy złotych.

W obecnym sezonie skoczkowie będą mieli więcej okazji do wzbogacenia się niż w latach poprzednich. Zawodnicy będą rywalizować w Pucharze Świata, Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air, mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, a do tego mają za sobą już mistrzostwa świata w lotach.

Każde te zawody mają przewidzianą pulę nagród. W Pucharze Świata skoczkowie mają do podziału 71,8 tys. franków, czyli ok. 300 tysięcy złotych. Zwycięzca konkursu zgarnia 10 tysięcy franków (ok. 41 tysięcy zł), natomiast za 30 miejsce FIS płaci 414 złotych. Zwycięzca kwalifikacji zgarnia 3 tysiące franków szwajcarskich, czyli ok. 12 tysięcy złotych.

Inaczej dzielone są nagrody za konkursy drużynowe. Pieniądze do podziału otrzymują tylko trzy najlepsze zespoły. Zwycięska drużyna będzie mogła się podzielić czekiem w wysokości 7,5 tysiąca franków (ok. 31 tys. zł). Na trwający sezon 2020/2021 zaplanowano 26 konkursów indywidualnych, 25 serii kwalifikacyjnych i 7 konkursów drużynowych.

Wiadomo jak wyglądają zarobki w skokach narciarskich

Na imprezach rangi mistrzostw świata obowiązują takie same pule nagród co w Pucharze Świata, ale ich podział jest zupełnie inny. Mistrz świata otrzyma czek w wysokości 29 tys. franków, czyli ok. 119 tysięcy złotych. Taką samą kwotę otrzyma mistrz świata w lotach. Jednak w przypadku obu imprez nagrody pieniężne otrzymuje tylko sześciu najlepszych zawodników mistrzostw.

Skoczkowie na wielkie pieniądze mogą liczyć także na prestiżowych turniejach. Zwycięzca Turnieju Czterech skoczni zainkasuje 20 tysięcy euro, co przy obecnych kursach daje ok. 89 tysięcy złotych. Natomiast triumfator Raw Air otrzymuje czek w wysokości 60 tysięcy (248 tys. zł). Do tego w każdym konkursie obowiązują stawki z Pucharu Świata, ponieważ zaliczają się do klasyfikacji generalnej cyklu.

Zakładając, że jeden zawodnik wygra wszystkie konkursy Pucharu Świata, obu imprez mistrzowskich, Turniej Czterech Skoczni, Raw Air i kwalifikacje do każdych zawodów, to będzie mógł liczyć na zarobek bliski 2. milionów złotych.

Patrząc na wysiłek, jaki skoczkowie muszą włożyć w czteromiesięczną rywalizację, te zarobki w porównaniu z innymi dyscyplinami są nieporównywalnie niskie. Najlepszy piłkarz świata, Robert Lewandowski w Bayernie Monachium zarabia rocznie ok. 20 milionow euro, a Iga Świątek tylko za zwycięstwo we French Open zgarnęła ponad 7 milionów złotych.

Źródło: Skijumping.pl/Sportowefakty.wp.pl

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News