Maciej Kot skoki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Łukasz Kowalski - 12 Lutego 2021

Kazimierz Długopolski krytykuje formę Macieja Kota

Maciej Kot jest obecni cieniem samego siebie sprzed kilku lat. Zawodnik od dłuższego czasu jest w kryzysie formy i nic nie wskazuje na to, żeby było lepiej. Formę 29-letniego skoczka krytykuje jego pierwszy trener Kazimierz Długopolski. Szkoleniowiec podkreśla, że Kot popełnia szkolne błędy, które nie przystoją tak doświadczonemu zawodnikowi.

  • Maciej Kot obecny sezon może spisać na straty
  • Od dłuższego czasu skoczek nie jest w stanie wrócić do wysokiej formy
  • Pierwszy trener zawodnika ostro krytykuje jego postawę, a błędy, które skoczek popełnia, nazywa szkolnymi

Maciej Kot kolejny sezon z rzędu nie potrafi pokazać pełni swojego potencjału. Skoczek jeszcze w 2017 roku był członkiem drużyny, która zdobyła złoty medal mistrzostw świata. Od tamtej pory jego forma to równia pochyła.

Jeszcze na początku sezonu wydawało się, że skoczek wraca do przyzwoitego skakania. Na inaugurujących zawodach w Wiśle zajął 20. miejsce. Później jeszcze zdołał zdobyć punkty w Niżnym Tagile, gdzie zajął 25. miejsce.

Maciej Kot krytykowany przez swojego pierwszego tranera

To były ostatnie pozytywne akcenty Kota w tym sezonie. Później dostał jeszcze szansę w Turnieju Czterech Skoczni, ale tam ani razu nie zdołał awansować do serii finałowej. Do tego zaczął coraz słabiej sobie radzić w Pucharze Kontynentalnym.

- Ten sezon jest już stracony dla Maćka. Patrząc przez pryzmat jego ambicji, a także możliwości, jego obecna dyspozycja jest naprawdę słaba - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty Kazimierz Długopolski, pierwszy trener Kota.

Robert Johansson wygrywa kwalifikacje do konkursu PŚ w ZakopanemRobert Johansson wygrywa kwalifikacje do konkursu PŚ w ZakopanemCzytaj dalej

- Maciek stracił pewność siebie. Dawniej jego nastawienie było wręcz bojowe. Teraz tego zupełnie nie widać. Jego skoki, począwszy od najazdu na próg, są bardzo zachowawcze. Można odnieść wrażenie, że myśli tylko o tym, aby nie popełnić błędu, a skutek jest odwrotny do zamierzonego - zaznaczył.

Szkoleniowiec zaznaczył, że skoczkowi zdarzają się błędy, które nie przystoją tak doświadczonemu zawodnikowi. Chodzi szczególnie o moment zaraz po wybiciu z progu, kiedy można zauważyć nerwową walkę skoczka o skorygowanie pozycji.

Szkolne błędy w locie Macieja Kota

- Błąd, który Maciej popełnia w locie, jest karygodny. To są szkolne błędy i naprawdę nie wiem, dlaczego nie jest w stanie wyeliminować tych mankamentów - stwierdził były szkoleniowiec 29-letniego skoczka.

- Maciek to zawodnik światowej klasy. W związku z tym nie rozumiem, dlaczego praktycznie od trzech sezonów nie jest w stanie wyjść na prostą. Możemy się tylko domyślać - zakończył dyskusję Długopolski.

Najlepszy w wykonaniu Macieja Kota był sezon 2016/2017. Wtedy odniósł swoje pierwsze zwycięstwa w Pucharze Świata. 29-latek wygrał w Sapporo i Pjongczangu, a do tego stanął na drugim stopniu podium w Lillehammer.

W obecnej dyspozycji Kot nie ma większych szans na wyjazd z kadrą na mistrzostwa świata w Oberstdorfie, które rozpoczną się za dwa tygodnie. Za to w sobotę będzie miał okazję do poprawienia swojego dorobku w Pucharze Świata. 29-latek stanie na starcie konkursu w Zakopanem.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News