Przeprosiny Marcin Gortat
Puchar świata skoki
facebook.com/wwwSkaczemyPL
Autor Łukasz Kowalski - 12 Lutego 2021

Polska zorganizuje dodatkowe konkursy PŚ? Jan Winkiel nie pozostawia wątpliwości

Puchar Świata w skokach narciarskich ma do zapełnienia lukę powstałą po odwołaniu konkursów cyklu Raw Air. Łącznie do zagospodarowania są cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Polska już raz w tym sezonie skorzystała na odwołaniu zawodów i Zakopane Puchar Świata gości po raz drugi w sezonie. Tym razem PZN nie będzie chciał przejąć organizacji konkursów.

  • Puchar Świata w skokach narciarskich ma do zagospodarowania dwa tygodnie
  • Po odwołaniu cyklu Raw Air FIS szuka nowych lokalizacji dla sześciu konkursów
  • Polska nie przejmie po raz drugi w tym sezonie organizacji zawodów

Puchar Świata w tym sezonie, mimo pandemii koronawirusa przebiega bez większych problemów. Te pojawiły się niedawno w związku z odwołaniem Raw Air. Z kalendarza cyklu wypadły cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe.

Zawody w Norwegii odwołano ze względu na pandemię koronawirusa. Tamtejszy rząd wprowadził zakaz wjazdu dla wszystkich obcokrajowców, który został niedawno przedłużony do końca lutego. W związku z tym początkowo zawody Raw Air stanęły pod znakiem zapytania, a w końcu FIS zdecydował się je odwołać.

Puchar Świata po raz kolejny w Polsce w tym sezonie?

Prawdopodobnie Międzynarodowa Federacja Narciarska postąpi tak samo, jak w przypadku odwołanych konkursów w japońskim Sapporo i w chińskim Zhangjiakou. Te pierwsze zastąpiło niemieckie Klingenthal, a te drugie Zakopane, które w piątek zaczęło swój drugi w tym sezonie weekend Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi.

Obecnie w terminie 12-21 marca jest wielka przerwa w kalendarzu Pucharu Świata. Jeszcze nie ma potwierdzonych miejscowości, które zgłosiły się do przejęcia organizacji zawodów, ale wiadomo, że konkursów nie przejmie Polska.

Robert Johansson wygrywa kwalifikacje do konkursu PŚ w ZakopanemRobert Johansson wygrywa kwalifikacje do konkursu PŚ w ZakopanemCzytaj dalej

- Na razie nie wiadomo, kto może zastąpić Norwegów. Polska raczej nie zorganizuje kolejnych zawodów w tym sezonie - przekazał w rozmowie z WP SportoweFakty Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związki Narciarstwa.

Portal skontaktował się także z organizatorami zawodów kończących sezon w Planicy, by się dowiedzieć, czy jest rozważana opcja rozegrania dwóch pucharowych weekendów z rzędu w słoweńskiej miejscowości. - Na ten moment bez komentarza - odpowiedziano.

Wielki problem z kalendarzem Pucharu Świata

Wiadomo natomiast jakie rozwiązanie woleliby polscy skoczkowie. Zarówno Andrzej Stękała, jak i Kamil Stoch, przyznali, że w miejsce odwołanych konkursów chętnie wzięliby udział w zawodach na skoczni mamuciej.

Jeżeli FIS nie znajdzie zastępstwa dla zawodów w Norwegii, to do końca cyklu pozostaną tylko dwa weekendowe konkursy w Zakopanem, przyszłotygodniowe zawody w rumuńskim Rasnovie i rywalizacja w Planicy na koniec sezonu.

Do tego na przełomie lutego i marca w niemieckim Oberstdorfie odbędą się mistrzostwa świata. Te jednak nie liczą się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Skoczkowie wezmą udział w dwóch konkursach indywidualnych i po jednym drużynowym i mieszanym.

W tym roku miała się odbyć piąta edycja Raw Air. Dwukrotnie cykl zwyciężał Kamil Stoch. Polski skoczek wygrał turniej w 2018 i 2020 roku. Ostatniej edycji nie udało się rozegrać w całości z powodu pandemii koronawirusa. Teraz z tego samego powodu nie odbędzie się całość.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News