Nie żyje trener
Iberion
Autor Łukasz Kowalski - 9 Lutego 2021

Nie żyje Tony Collins. Pracował m.in. w Manchesterze United i reprezentacji Anglii

Nie żyje legendarny angielski trener. Brytyjskie media podały informację, że w poniedziałek zmarł Tony Collins. Przez lata najpierw był zawodnikiem czołowych klubów, a później został cenionym szkoleniowcem. Zapisał się w historii jako pierwszy czarnoskóry trener w lidze angielskiej. Miał 94 lata.

  • Nie żyje legendarny angielski piłkarz i trener
  • Brytyjskie media poinformowały, że w poniedziałek zmarł Tony Collins
  • Szkoleniowiec zapisał się w historii jako pierwszy czarnoskóry trener w historii ligi angielskiej
  • Przez lata współpracował z Leeds United, Manchesterem United i reprezentacją Anglii

Nie żyje legendarny brytyjski piłkarz i trener. Brytyjskie media podają informację, że w poniedziałek zmarł były piłkarz m.in. Norwich City, Crystal Palace czy Sheffield United, Tony Collins. Miał 94 lata.

Swoją piłkarską karierę Collins rozpoczynał w lokalnym zespole Acton United. Później jego karierę przerwało powołanie do wojska w trakcie II Wojny Światowej. Nawet w armii pokazywał swój wielki talent do piłki nożnej.

Nie żyje legenda angielskiej piłki

Dzięki bardzo dobrym występom podczas meczów piłkarskich rozgrywanych w armii został polecony do Sheffield Wednesday, do którego trafił po wojnie. Jednak nigdy nie zdołał zadebiutować w tym zespole.

Później kontynuował swoją karierę w York City, Watford, Norwich, Torquay, Crystal Palace. W tym ostatnim zespole został pierwszym czarnoskórym członkiem drużyny. Karierę zakończył w Rochdale, gdzie później został trenerem pierwszego zespołu.

Mistrzostwa Świata Juniorów: reprezentant Polski ma koronawirusa, kadra w kwarantannieMistrzostwa Świata Juniorów: reprezentant Polski ma koronawirusa, kadra w kwarantannieCzytaj dalej

Tym samym został pierwszym czarnoskórym trenerem w historii ligi angielskiej. Pod jego wodzą Rochdale osiągnęło największy sukces w historii. W 1962 roku klub awansował do finału Pucharu Ligi Angielskiej. Nigdy później klub nie powtórzył tego wyczynu.

Później rozpoczął pracę w klubach jako asystent menadżera i skaut. Do tego przez lata współpracował z reprezentacją Anglii, gdzie rozpracowywał drużyny rywali. Pracował także w takich klubach jak Leeds United i Manchester United, gdzie był odpowiedzialny za wyszukiwanie wielkich talentów.

Zmarł Tony Collins, pierwszy czarnoskóry trener w historii ligi angielskiej

To właśnie Collins znalazł dla Czerwonych Diabłów takich zawodników jak Paul McGrath, czy Lee Sharpe. Lata współpracy z Collinsem po jego śmierci wspominał wieloletni menadżer Manchesteru United, Sir Alex Ferguson.

- Jedno z moich najwcześniejszych wspomnień Tony'ego dotyczyło imponującej pracy, jaką wykonał jako menedżer Rochdale, pokonując Blackburn i awansując do finału Pucharu Ligi w 1962 roku. Potem osobiście poznałem Tony'ego, kiedy dołączyłem do Manchesteru United, a Tony był głównym skautem - wyznał szkocki trener cytowany przez goal.com.

- Byłem naprawdę zasmucony, kiedy usłyszałem wiadomość o Tony'm i przesłałem moje najgłębsze kondolencje całej jego rodzinie - powiedział Ferguson. - Zawsze lubiłem nasze rozmowy - dodał.

- Tony był prawdziwym pionierem tego sportu. Był pokorny, gościnny - powiedział z kolei przewodniczący związku zawodowego menedżerów, Howard Wilkinson. - Jego pasja do piłki nożnej była tak oczywista. Kiedy go spotkałeś zawsze miał kilka niezwykłych historii i wspomnień, którymi mógł się podzielić - wyznał.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News