Wisła Kraków pieniądze
AGENCJA SE/East News
Autor Łukasz Kowalski - 8 Lutego 2021

Media podają, ile Wisła Kraków może zarobić na Buksie. Chodzi o bardzo niską kwotę

Wisła Kraków liczyła na bardzo duży zarobek ze sprzedaży Aleksandra Buksy. 18-letni napastnik nie przedłużył kontraktu z Białą Gwiazdą i odejdzie z klubu za darmo już po zakończeniu sezonu. Zamiast spodziewanych milionów euro zysku za napastnika klub może liczyć jedynie na wypłatę ekwiwalentu za jego wyszkolenie.

  • Wisła Kraków nie zarobi spodziewanych milionów euro na sprzedaży Aleksandra Buksy
  • 18-letni napastnik nie przedłużył kontraktu z Białą Gwiazdą i po sezonie odejdzie za darmo
  • Krakowski klub może liczyć jedynie na wypłatę ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika

Wisła Kraków nie zarobi spodziewanych milionów euro ze sprzedaży Aleksandra Buksy. 18-letni napastnik w styczniu po osiągnięciu pełnoletności miał podpisać z klubem nową, trwającą do 2023 roku umowę.

Jednak zawodnik w ostatnich dniach zapowiedział, że tego nie zrobi. Trwa wzajemne obwinianie się klubu i zawodnika za powstałą sytuację. Wiadomo jedynie, że Buksa po sezonie na pewno odejdzie z Białej Gwiazdy.

Wisła Kraków nie zarobi spodziewanych milionów ze sprzedaży Aleksandra Buksy

Wszystko wskazuje na to, że Wisła latem straci nie tylko utalentowanego napastnika, ale także spodziewany zarobek ze sprzedaży Buksy. Obecnie klub może liczyć jedynie na pieniądze z ekwiwalentu za jego wyszkolenie.

Portal WP SportoweFakty wyliczył dokładnie, na jakie pieniądze może liczyć krakowski klub z tego tytułu. Całą kwotę trzeba podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy okres od 12. od 15. roku życia, a druga od 16. do 18.

Mecz Ligi Mistrzów przeniesiony do Warszawy? Media podają nieoficjalne doniesieniaMecz Ligi Mistrzów przeniesiony do Warszawy? Media podają nieoficjalne doniesieniaCzytaj dalej

Za ten pierwszy okres Wisła ma otrzymać 10 tysięcy euro za każdy sezon spędzony w drużynie. Później ta kwota rośnie, w zależności od kraju, do jakiego Buksa trafi latem. Niemal pewne jest, że 18-latek trafi do innego europejskiego klubu.

Portal informuje, że każdy kluby z całego świata podzielone są na cztery kategorie. Zatem i wyższa kategoria przyszłego zespołu Buksy, tym wyższy zarobek dla Wisły Kraków. Napastnik, trafiając do zespołu z Europy, przyniesie Białej Gwieździe największe zarobki.

Biała Gwiazda może liczyć tylko na ekwiwalent za wyszkolenie 18-letniego napastnika

W UEFA stawki w poszczególnych kategoriach wynoszą za rok szkolenia 90 tysięcy w pierwszej, 60 w drugiej, 30 w trzeciej i 10 w czwartej. W pierwszym pułapie jest siedem europejskich krajów: Anglia, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja, Holandia i Belgia.

WP SportoweFakty podaje, w jaki sposób wylicza się kwotę za wyszkolenie zawodnika w przypadku transferu do drużyny z wyższej kategorii. W takim przypadku uśrednia się kwoty kosztów wyszkolenia zawodnika w obu klubach.

Polska Ekstraklasa znajduje się w trzeciej kategorii, więc w przypadku transferu do klubu z pierwszej kategorii to każdy rok wyszkolenia Buksy za okres od 16 do 18 roku życia wynosi 120 tysięcy euro, co po podzieleniu daje 60 tysięcy euro za sezon.

WP SportoweFakty wylicza, że w najbardziej prawdopodobnym wariancie Wisła otrzyma za wyszkolenie Buksy ok. 220 tysięcy euro (40 tysięcy za pierwszy okres i 180 za drugi). Na tym jednak nie koniec sprawy.

Klub, żeby starać się o wypłatę ekwiwalentu, musi mieć pisemne potwierdzenie od Buksy, że ten nie zgadza się na przedłużenie kontraktu. Portal podaje, że wypłata środków jest możliwa tylko wtedy, kiedy klub ma dowód, że starał się zatrzymać piłkarza, któremu wygasł kontrakt.

Źródło: WP SportoweFakty

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News