Emmanuel Olisadebe
TVP
Autor Piotr Bernaciak - 31 Października 2020

Czy Emmanuel Olisadebe był najlepszym polskim napastnikiem na początku XXI wieku?

Emmanuel Olisadebe w pewnym momencie, tuż przed swoim debiutem w kadrze narodowej, był obiektem dyskusji kibiców z całego kraju. Wiele osób spierało się, czy powinien on grać w Biało-czerwonej koszulce.

Emmanuel Olisadebe przed laty był bożyszczem polskich kibiców. Wszystko przez to, że spisywał się rewelacyjnie w reprezentacji Polski, w której debiutował poprzez swoje świetne występy w barwach Polonii Warszawa. Gdy tylko okazało się, że Olisadebe mógłby pomóc naszej drużynie narodowej, natychmiast rozpoczęto starania o przyznanie mu obywatelstwa, które umożliwiłoby wszelkie formalności.

Szybko udało się załatwić wszelkie pozwolenia i Emmanuel Olisadebe zadebiutował w kadrze Jerzego Engela. Niemalże z miejsca stał się bardzo ważnym punktem reprezentacji Polski, która awansowała na mistrzostwa świata w 2002 roku.

Niewątpliwy udział miał w tym właśnie Emsi, który dobrze wprowadził się do zespołu. Miał pewne miejsce w pierwszym składzie, a Jerzy Engel bardzo go cenił. To właśnie z tego powodu zapracował na powołanie na mundialu.

Polscy kibice powszechnie spierali się, czy Nigeryjczyk nie mający żadnego związku z naszym krajem powinien reprezentować Polskę. Tamten przypadek był pierwszym głośnym naturalizowaniem zawodnika do gry w kadrze, a nieco ponad 10 lat później podobne procesy przeprowadzał Franciszek Smuda.

Powołania dla Emsiego były jednak kontrowersyjne, a niektórzy kibice zachowywali się wręcz skandalicznie i obrażali go na tle rasistowskim, bojkotując jego grę w kadrze. Takiego zachowania nie wypada jednak komentować.

Po czasie Emmanuel Olisadebe pokazał, że jest świetnym piłkarzem nie tylko w Polsce, ale i w lepszych piłkarsko krajach. Świetnie radził sobie choćby w Panathinaikosie, z którym zagrał nawet w Lidze Mistrzów. Był nawet czas, gdy Emmanuel Olisadebe znalazł się wśród nominowanych do Złotej Piłki.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News