FIFA
Flickr
Autor Bartosz Goluch - 20 Lutego 2020

Wielka afera w świecie futbolu. Prezes europejskiego giganta i sekretarz generalny FIFA oskarżeni o korupcję

FIFA w ostatnich latach nie ma najlepszej prasy, m.in. za sprawą działań byłego prezesa Seppa Blattera. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej musi zmagać się z kolejną aferą korupcyjną. Tym razem zarzuty dotyczą sprzedaży praw medialnych do turniejów piłkarskich.

W akcie oskarżenia figurują były sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke oraz prezes Paris Saint Germain Katarczyk Nasser Al-Khelaifi. Obaj mieli być uwikłani w proceder nieuczciwej sprzedaży praw medialnych.

Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński idą na wojnę z Napoli. Sąd wydał wyrokArkadiusz Milik i Piotr Zieliński idą na wojnę z Napoli. Sąd wydał wyrokCzytaj dalej

FIFA chce ukarać byłego sekretarza generalnego

O oficjalnym wystąpieniu z aktem oskarżenia przeciw Valcke'emu, Al-Khelaifiemu i jeszcze jednemu biznesmenowi, którego tożsamości nie ujawniono, poinformowało w czwartek Biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii (AOG). Byłego sekretarza generalnego FIFA ukarała już długoletnim zakazem działalności w futbolu. Działacz został oskarżony m.in. o przyjmowanie łapówek, fałszowanie dokumentów, a obu biznesmenom zarzuca się m.in. podżeganie Valcke'ego do popełnienia wspomnianych przestępstw.

Jak twierdzą oskarżyciele, Al-Khelaifi miał przekazać Valcke'emu milionowe łapówki w zamian za sprzedaż jego firmie praw do transmisji imprez piłkarskich wysokiej rangi, w tym mundiali w latach 2018-30 czy Pucharu Konfederacji FIFA. Wycofano się natomiast z zarzutu, według którego działacz miał otrzymać od katarskiego właściciela PSG luksusowy zegarek, gdyż nie znaleziono na to dowodów.

Wielki pech Kamila Stocha. Był o włos od wygranej w kwalifikacjachWielki pech Kamila Stocha. Był o włos od wygranej w kwalifikacjachCzytaj dalej

Korupcja w futbolu kwitnie

Dochodzenie związane z korupcją w FIFA trwa od połowy 2014 roku. Wówczas oskarżono siedmiu działaczy organizacji o przyjęcie łapówek o łącznej wysokości 100 mln euro. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022). W wyniku afery posadę stracili m.in. ówczesny szef światowej federacji Joseph Blatter, Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwoje pasażerów wycieczkowca nie żyje. Trwa ewakuacja, koszmar pasażerów
  2. Tajemnicza palma w centrum Warszawy. Kto ją ustawił?
  3. Kamil Stoch niesamowicie wściekły po oddaniu skoku w Kulm. Polak nie mógł wytrzymać, wszystko na oczach widzów (WIDEO)
  4. Łukasz Piszczek strzelił niezwykłą bramkę. Pękamy z dumy, wielki mecz Polaka (WIDEO)
  5. Arkadiusz Milik o krok od transferu z Napoli. Polak podjął już decyzję, wszystko jasne
  6. Ważne, szybko musisz zwrócić znany produkt do Biedronki. Powód jest podejrzany i tajemniczy
  7. Polscy skoczkowie potraktowani nieludzko. Wszystko na kilkanaście godzin przed Pucharem Świata, co za upokorzenie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News