Igrzyska Olimpijskie Polska
screen - youtube.com/Olympic
Autor Łukasz Kowalski - 12 Stycznia 2021

Igrzyska olimpijskie odbędą się w Polsce? Pojawił się plan, powołana zostanie specjalna komisja

Igrzyska olimpijskie niedługo mogą zawitać do Polski. Władze Ukrainy rozważają ponowną współpracę z naszym krajem w organizacji wielkiej imprezy sportowej. Prezydent naszych wschodnich sąsiadów nawet już zażądał stworzenia specjalnego zespołu, który zapewni Ukrainie organizację zimowych Igrzysk Olimpijskich. Część konkurencji miałaby się odbyć w Polsce. Nasi wschodni sąsiedzi będą starali się o prawo organizacji ZIO 2030.

  • Igrzyska olimpijskie niedługo mogą zawitać do Polski
  • Ukraina przygotowuje specjalny zespół, który ma zapewnić organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich
  • Część konkurencji miałaby się odbyć w Polsce
  • Ukraina celuje w organizację zimowej olimpiady w 2030 roku

Igrzyska olimpijskie w ciągu dziesięciu lat mogą zawitać do Polski. Do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku szykuje się Ukraina. Na prośbę prezydenta naszych wschodnich sąsiadów powstaje już specjalny zespół.

- Prezydent zażądał stworzenia zespołu, którego zadaniem jest zapewnienie Ukrainie praw do organizacji igrzysk. Do tego konieczne są środki i baza. Teraz przyglądamy się, czy to możliwe, czy nie. Jeśli tak, przyjrzymy się, co trzeba zbudować - powiedział ukraiński minister ds. sportu i młodzieży Wadym Hutcajt w rozmowie z dziennikiem "Tribuna".

Igrzyska Olimpijskie w Polsce?

Minister zdradził, że obecnie pracuje nad zebraniem zespołu, który ma za zadanie zapewnić Ukrainie organizację igrzysk. W ubiegłym tygodniu takie polecenie otrzymał od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Czy zostanie nam przyznane prawo organizacji, czy nie, to sprawa drugorzędna. Podstawą jest budowa infrastruktury, na której Ukraińcy będą mogli później trenować - podkreślił ukraiński minister.

Porażające wiadomości przybiły kibiców. Kultowy piłkarz ma nowotwór, pilne oświadczenie klubuPorażające wiadomości przybiły kibiców. Kultowy piłkarz ma nowotwór, pilne oświadczenie klubuCzytaj dalej

W odpowiedzi Hutcajt usłyszał od dziennikarza, że w budżecie Ukrainy jest ponad 270 milionów hrywien (ok. 10 milionów dolarów) deficytu i że są sektory, które pilniej potrzebują środków na inwestycje. - Z takim podejściem nigdy nic nie zrobimy - odparł ukraiński minister.

- Imprezy tego typu to impuls dla infrastruktury. Nie tylko sportowej, ale także choćby hotelowej. Udało się z Euro 2012. Widział pan, jak bardzo zjednoczyło to naród? - tłumaczył Hutcjat. Ukraina organizowała Euro 2012 razem z Polską.

Ukraina chce zorganizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Część konkurencji miałoby się odbyć w Polsce

W innej rozmowie, tym razem w telewizji "Ukraine24" minister przyznał, że najbardziej prawdopodobną dla organizacji przez Ukrainę imprezą byłyby właśnie Zimowe Igrzyska w 2030 roku. Na razie nie wiadomo, jakie miasto miałoby być gospodarzem imprezy.

Już kilka lat temu pojawiła się informacja, że Lwów będzie się starał o organizację zimowej olimpiady. Wtedy ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury część konkurencji miała się odbyć w innych krajach, w tym w Polsce.

W naszym kraju miałby się odbyć zawody w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i zawody łyżwiarskie. Z kolei łotewska Sigulda miałaby zorganizować zawody w bobslejach, saneczkarstwie i skeletonie.

Obecnie w żadnej z tych dyscyplin Ukraina nie ma odpowiedniej infrastruktury i nie można wykluczyć, że w przypadku starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich ponownie takie rozwiązanie będzie brane pod uwagę.

Na razie organizacją zimowej olimpiady w 2030 roku są zainteresowane trzy miasta: Japońskie Sapporo, amerykańskie Salt Lake City, a także kandydatura tzw. Barcelony-Pirenejów. W Katalonii rywalizowaliby zawodnicy ośmiu konkurencji, we Francji pięciu, a narciarstwo alpejskie organizowałaby Andora. Organizatora Zimowych Igrzysk 2030 poznamy w 2023 roku.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu.pl:

Jak pożegnać się z pupilem? O najstarszym cmentarzu dla zwierząt w Polsce

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News