Igrzyska Olimpijskie
Youtube/1 News
Autor Bartosz Goluch - 30 Kwietnia 2020

Była mężczyzną, teraz zdobywa medale w kobiecych zawodach. Może pojechać na igrzyska olimpijskie (WIDEO)

Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą być pierwszą tego typu imprezą, na której wystąpi transseksualista. Laurel Hubbard (do niedawna Dick Hubbard) rywalizuje z kobietami w podnoszeniu ciężarów. Jej wyniki dają kwalifikację na igrzyska. Sprawa startu osoby transpłciowej wzbudza jednak ogromne kontrowersje.

Hubbard pochodzi z Nowej Zelandii i odnosi znaczne sukcesy w regionalnych i kontynentalnych zawodach. Zdobyła dwa złote medale mistrzostw Oceanii w kategorii pow. 90 kg, podczas których zmiotła konkurencję, a także triumfowała w igrzyskach Pacyfiku i była druga w mistrzostwach świata z 2017 roku. Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy ją również na igrzyskach w Tokio.

Reprezentant Polski odchodzi. Jego skoki oglądały tysiące fanów, tracimy znanego zawodnikaReprezentant Polski odchodzi. Jego skoki oglądały tysiące fanów, tracimy znanego zawodnikaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Komisja FIFA zabrania wznowienia rozgrywek. To może być koniec sezonu na całym świecie
  2. Laboratorium w Wuhan zostało zaatakowane. Cyberprzestępcy chcą poznać prawdę na temat pochodzenia wirusa

Igrzyska olimpijskie z Hubbard w składzie?

Hubbard jest w tej chwili czternasta w zestawieniu sztangistek kategorii wagowej +87 kg i łapie się do puli kwalifikantów, jako najlepsza reprezentantka Oceanii. TVP Sport wysłało zapytanie do MKOl-u o to, czy transseksualna sztangistka będzie mogła wziąć udział w imprezie. "MKOl jest zobowiązane do działania w duchu olimpizmu. Dąży więc do opracowania takich wskazówek, by sportowcy – niezależnie od tożsamości płciowej i/lub cech płciowych – mogli brać udział w bezpiecznej i uczciwej rywalizacji" - czytamy w mglistej odpowiedzi komitetu.

Obecnie komitet pracuje nad ustaleniem regulacji, które pozwolą wytyczyć zasady w przypadkach takich jak nowozelandzkiej sztangistki. "Ogólnie rzecz ujmując, dotychczasowe dyskusje potwierdziły znaczne napięcia między pojęciami sprawiedliwości i włączenia społecznego a chęcią i potrzebą ochrony praw kobiet. Opinie są bardzo zróżnicowane i trudne do pogodzenia. Nowe wytyczne MKOl będą musiały zrównoważyć je wszystkie" - pisze MKOl.

Anna Lewandowska już urodziła? Ujawniła prawdę, wszystko wyszło na jawAnna Lewandowska już urodziła? Ujawniła prawdę, wszystko wyszło na jawCzytaj dalej

Czy badania wystarczą?

Na razie sprawę transseksualistów w sporcie regulują zasady kompromisu zawartego w 2015 roku. Każdy taki sportowiec musi wykonać badanie na poziom testosteronu w surowicy; ten nie może przekroczyć 10 nmol/l na 12 miesięcy przed pierwszymi zawodami. Męski hormon musi być utrzymywany na poziomie nie większym niż 10 nmol/l podczas każdej kolejnej kontroli; w przypadku przekroczenia go, zawodnikowi grozi kara wykluczenia na 12 miesięcy.

Należy podkreślić, że męskie rekordy w podnoszeniu ciężarów są znacznie wyższe niż wyniki kobiet. Rekord świata w dwuboju mężczyzn wynosi 484 kg, natomiast kobiet 332 kg. Nic więc dziwnego, że sprawa Hubbard budzi ogromne kontrowersje.

Źródło: TVP Sport

????Laurel Hubbard Gold Medal (NZL) 126-144 Weightlifting World Cup Roma 2020

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi na deptaku we Włoszech. Wielu bez maseczek, władze są wściekłe
  2. Mężczyzna rzucił się na policjantów z widłami. Potem schował się w wersalce
  3. Piękna Polka związała się z gwiazdą Bayernu Monachium. Jej zdjęcia zapierają dech w piersiach (FOTO)
  4. Vital Heynen na wylocie z reprezentacji Polski. Związek odrzucił jego propozycję
  5. Znany zawodnik MMA został zastrzelony. Szczegóły zbrodni mrożą krew w żyłach
  6. Rzecznik rządu ujawnił za dużo? Podał "realny termin" kolejnego etapu odmrażania

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News