Irena Szewińska
screen - youtube.com/tvp sport
Autor Łukasz Kowalski - 25 Września 2020

Irena Szewińska - prawdziwa legenda sportu, na jej wyczyny patrzyło się z przyjemnością. Nigdy jej nie zapomnimy

Irena Szewińska przez lata była jedną z najlepszych lekkoatletek na świecie. Multimedalistka igrzysk olimpijskich, czy Europy na stałe wpisała się do historii sportu. Członkini słynnego "Wunderteamu", który siał postrach na całym świecie. Do tej pory jej wyniki należą do najlepszych w historii lekkiej atletyki.

Irena Szewińska przez całą swoją karierę była związana z warszawską Polonią. Specjalizowała się w biegach sprinterskich. Już jako 18-latka zasmakowała atmosfery igrzysk olimpijskich. W Tokio w 1964 roku zdobyła złoty medal w sztafecie 4 × 100 metrów, a także srebro w biegu na 200 metrów oraz skoku w dal.

Dwa lata później potwierdziła swoją niesamowitą dyspozycję. W Budapeszcie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w biegu na 200 m oraz srebro na 100 m. Podczas tej samej imprezy wygrała w skoku w dal. Mimo zaledwie 20. lat zyskała międzynarodową sławę i uznanie.

Przez lata zaliczała się do światowej czołówki sprinterek. Efektem tego były kolejne medale mistrzostw Starego Kontynentu. Dwa złota z 1974 na 100 i 200 metrów, a także brąz na 200 metrów trzy lata wcześniej. Do tego dołożyła kolejne triumfy w podczas igrzysk olimpijskich, a niektóre z jej występów są wspominane do dziś.

Szewińska w sumie zdobyła aż siedem medali olimpijskich. Do "krążków" wygranych w Tokio dołożyła złoto i brąz w Meksyku w 1968 roku, brąz z Monachium cztery lata później, a także to najbardziej pamiętne jej złoto w biegu na 400 metrów podczas igrzysk w Montrealu. Szewińska zdobyła mistrzostwo olimpijskie bijąc rekord świata, a jej wynik dalej widnieje w czołwce najlepszych w historii.

Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w działalność w polskiej i światowej lekkoatletyce. Przez lata zasiadała na fotelu prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także zasiadała w strukturach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zmarła w czerwcu 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa
  2. Ogromne zmiany w dowodach osobistych dotkną wszystkich Polaków. Nowa technologia zmieni wszystko. Znamy datę
  3. Gdy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniona jest Anna Lewandowska, nie mogliśmy wyjść z podziwu. Chodzi o prawdziwą legendę
  4. Pilne: CBA weszło do znanego polskiego klubu sportowego. Są zatrzymani, sprawa jest poważna
  5. Justyna Żyła pokazała wszystkim swojego nowego chłopaka. Zdjęcie po chwili zniknęło, ale w sieci nic nie ginie (FOTO)
  6. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

OBŁĘDNIE SMACZNE I PROSTE KOTLECIKI Z KURCZAKA - PYCHA

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News