Justyna Kowalczyk apel
youtube.com/sport.pl
Autor Łukasz Kowalski - 1 Grudnia 2020

Justyna Kowalczyk pilnie apeluje o pomoc Polaków. Nie ma czasu, potrzeba ich jak najwięcej

Justyna Kowalczyk w mediach społecznościowych zaapelowała do Polaków, którzy przeszli zakażenie koronawirusem o oddanie osocza. Dwukrotna mistrzyni olimpijska przyłączyła się do próśb lekarzy. Wcześniej na apel lekarzy zareagowali już inni sportowcy, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Bardzo ważne słowa Kowalczyk do wszystkich Polaków.

⦁ Justyna Kowalczyk zaapelowała do Polaków o wsparcie chorych na Covid-19
⦁ Osocze ozdrowieńców jest jedną z najskuteczniejszych terapii dla chorych osób
⦁ Na apel lekarzy odpowiedzieli już inni sportowcy, którzy przeszli zakażenie koronawirusem
⦁ Osocze można oddawać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Justyna Kowalczyk w mediach społecznościowych ponownie postanowiła zwrócić się do Polaków. Dwukrotna mistrzyni olimpijska dołączyła do apelu lekarzy, którzy wzywają ozdrowieńców o oddanie osocza.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Anna Lewandowska wyprężyła ciało przed tysiącami Polaków. Gorące zdjęcie, ciężko oderwać wzrok (FOTO)Anna Lewandowska wyprężyła ciało przed tysiącami Polaków. Gorące zdjęcie, ciężko oderwać wzrok (FOTO)Czytaj dalej

Justyna Kowalczyk zaapelowała do Polaków

- Moi Drodzy! Lekarze mówią, że bardzo potrzebna jest pomoc! I że ta pomoc jest bardzo ważna! Pomóżcie, jeśli się kwalifikujecie! Warto pomagać dobro wraca - prosiła Kowalczyk o oddanie osocza tych, którzy przeszli już chorobę.

Osocze osób, które już przeszły zakażenie koronawiursuem jest jedną z metod terapii dla pacjentów, którzy wciąż zmagają się z chorobą. Lekarze podkreślają, że jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia, ale niestety osocza wciąż brakuje.

Cała procedura wygląda podobnie jak przy oddawaniu krwi. Osoba kwalifikująca się do oddania osocza musi się udać do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tam zostanie ozdrowieńcowi pobrana krew, z której oddziela się osocze.

To właśnie tam wytwarzają się przeciwciała, które pomagają leczyć zakażonych koronawirusem. Osocze podaje się chorym z najcięższymi objawami zakażenia koronawirusem. Lekarze zaznaczają, że do momentu wynalezienie lekarstwa na Covid-19, będzie to jedna z najskuteczniejszych metod zwalczania tej choroby.

- Do tej pory nie wynaleziono leku, który całkowicie niszczyłby wirusa SARS-CoV-2. Terapia osoczem od ozdrowieńców działa pomocniczo i pomaga leczyć najciężej chorych pacjentów. Potrzebni są więc dawcy, którzy mają przeciwciała i mogą się nimi dzielić - powiedziała dr n. med. Małgorzata Szymczyk–Nużka, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK we Wrocławiu cytowana przez Onet.

Tomasz Hajto odgraża się internautom. Zapowiada poważne konsekwencjeTomasz Hajto odgraża się internautom. Zapowiada poważne konsekwencjeCzytaj dalej

Sportowcy odpowiadają na wezwanie lekarzy

Na apel lekarzy zareagowało już kilku sportowców. W połowie listopada piłkarze Śląska Wrocław którzy przeszli zakażenie koronawirusem oddali swoje osocze, aby pomóc pacjentom, którzy obecnie zmagają się z chorobą. Byli to bramkarze wrocławskiego zespołu - Michał Szromnik, Dariusz Szczerbal, Bartłomiej Frasik. Dumy z postawy swoich podopiecznych nie krył trener Śląska Vitezslav Lavička.

- Bardzo się ucieszyłem, gdy tylko usłyszałem, że nasi zawodnicy chcieliby pomóc chorym na COVID-19, oddając osocze. Tym gestem pokazali, że są nie tylko piłkarzami, ale przede wszystkim ludźmi o wielkich sercach, kierującymi się empatią. Staraliśmy się tak ułożyć treningi, aby bez przeszkód zaangażowali się w tę akcję - powiedział Czeski szkoleniowiec.

Swoim osoczem podzielili się także przedstawiciele siatkarskiej drużyny Trefla Gdańsk. W pomoc pacjentom zaangażowali się prezes Dariusz Gadomski, trener Michał Winiarski, trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła oraz Michał Kardasz z klubowego działu marketingu.

- Pierwszy raz w życiu oddawałem krew i czuję się po tym świetnie. Samo oddawanie osocza trwało około pół godziny i dla mnie było to połączenie chwili odpoczynku ze zrobieniem czegoś dla innych. Każdy rodzaj pomocy jest ważny, ponieważ nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji w życiu się znajdziemy. Zachęcam wszystkich, którzy mogą pomóc oddając osocze do wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa - apelował trener gdańszczan.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News