K2
commons.wikimedia.org/Maria Ly/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en
Autor Aleksy Kiełbasa - 6 Listopada 2020

Polak chce jako pierwszy w historii zdobyć zimą K2. Wyprawa rusza już niebawem

K2 jako jedyne w Himalajach, nadal nie zostało zdobyte zimą. Polacy już kilkukrotnie próbowali dokonać tej sztuki, ale za każdym razem ich wyprawa kończyła się niepowodzeniem. Nasi himalaiści zawsze udowadniali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Dlatego już w grudniu wyprawa Waldemara Kowalewskiego rozpocznie misję, która ma ujarzmić oporną górę.

K2 mierzący 8611 m, to najtrudniejszy szczyt w Himalajach. Jako jedyny z ośmiotysięczników nie został zdobyty zimą. Prób było wiele, próbowali choćby Polacy czy Włosi, ale za każdym razem warunki pogodowe nie pozwalały na zdobycie góry.

Mimo to, nasi himalaiści nie dają za wygraną i po raz kolejny spróbują zdobyć „przeklętą” górę. Tej sztuki spróbuje dokonać Waldemar Kowalewski, który ma duże doświadczenie z K2, bowiem był już uczestnikiem dwóch ekspedycji. Jednej udanej, kiedy w zeszłym roku 27 lipca stanął na szczycie najtrudniejszego ośmiotysięcznika.

Jak sam przyznał w rozmowie z Onetem Sport, poprzednie wyprawy były dla niego nauką i pozwoliły mu zobaczyć, co należy jeszcze poprawić, aby osiągnąć upragniony sukces również zimą.

Adam Małysz przekazał najgorszą wiadomość milionom Polaków. Stało się, czeka nas wielki zawódAdam Małysz przekazał najgorszą wiadomość milionom Polaków. Stało się, czeka nas wielki zawódCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Siostra Wojciecha Szczęsnego poniosła tragiczną śmierć. Mało kto zna smutną historię, nigdy o niej nie wspominał
  2. Premier wydał ważny apel, stanowczo przemówił do Polaków. Trudno było ukryć złość
  3. Zbigniew Boniek nagle przerwał milczenie po zachorowaniu. Nowe informacje ws. jego stanu zdrowia

Próbował zdobyć K2 już dwa razy. Ostatnia wyprawa miała miejsce rok temu

W 2019 roku Waldemar Kowalewski wziął udział w zimowej ekspedycji Hiszpana Alexa Txikona, której celem również było K2. Niestety, w trakcie wspinaczki Polaka uderzył kamień, który uniemożliwił mu dalszy udział w wyprawie.

Kowalewski miał uszkodzony obojczyk. Bał się czy nie ma pęknięcia, a ból uniemożliwiał mu wspinanie się lewą ręką. Podczas zejścia miał także problemy z lewą stopą, na dodatek na naszego himalaistę o mało co nie zeszła lawina.

Koniec końców próba zdobycia K2 i tak zakończyła się niepowodzeniem, mimo to Polak ponownie chce spróbować stanąć na szczycie i przejść do historii jako pierwszy, który wszedł na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Marcin Najman wściekły na Zbigniewa Bońka. Zawodnik upokorzył prezesa przed tysiącami PolakówMarcin Najman wściekły na Zbigniewa Bońka. Zawodnik upokorzył prezesa przed tysiącami PolakówCzytaj dalej

Polski himalaizm nie daje za wygraną. Waldemar Kowalewski rusza na kolejny podbój K2

Waldemar Kowalewski na swoim Facebooku poinformował, że 20 grudnia 2020 roku rozpocznie się jego druga wyprawa zimą, której celem jest zdobycie K2.

Jednak co należy podkreślić, Polak chce wejść na szczyt w pojedynkę bez użycia tlenu. Kowalewski będzie sam poręczować drogę, a do pewnego momentu będą mu pomagać jedynie najlepsi szerpowie, których nasz himalaista dobrze zna i zaznacza, że są to „największe kozaki w świecie gór”.

K2 Waldemar Kowalewski Facebook

Ale próba Waldemara Kowalewskiego nie będzie jedyną, która zimą postara się wejść na K2. Polak będzie bowiem częścią komercyjnej wyprawy organizowanej przez Seven Summit Treks. Kierownikiem jest tam Chhang Dawa Sherpa, a jednym z liderów Katalończyk Sergi Mingote. W tej wyprawie może wziąć udział nawet ponad 20 osób.

Niestety Polski Himalaizm zimowy po porażce na K2 w 2018 roku jak na razie nie podejmuje kolejnej próby zdobycia szczytu, choć jeśli nie uda się to nikomu w tym toku, to jeśli będą do tego wystarczające środki, można się spodziewać, że nasi himalaiści ruszą na ten ośmiotysięcznik w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Źródło: Waldemar Kowalewski/Facebook

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądze
  2. Premier podał datę ważnego wydarzenia. Ruszyła kolejna edycja wsparcia finansowego dla miliona Polaków
  3. Siostra Wojciecha Szczęsnego poniosła tragiczną śmierć. Mało kto zna smutną historię, nigdy o niej nie wspominał
  4. Zbigniew Boniek nagle przerwał milczenie po zachorowaniu. Nowe informacje ws. jego stanu zdrowia
  5. Agnieszka Radwańska wznowi swoją karierę? Wszystko przez jeden wpis, fani oszaleli
  6. Doprowadził do wypadku, wyprzedzając na trzeciego. Ucierpiały trzy osoby, jedna nie żyje
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News