Kalu Uche
youtube.com/ LaLiga Santander
Autor Mateusz Wysokiński - 7 Października 2020

Kalu Uche. Najwybitniejszy piłkarz z zagranicy w historii polskiej Ekstraklasy?

Kalu Uche był postacią, która wiele lat temu budziła wielkie emocje wśród kibiców polskiej piłki. Nigeryjczyk, który trafił do Wisły Kraków, prowadzonej przez Henryka Kasperczaka, zrobił wielką karierę w polskiej lidze i Pucharze UEFA, gdzie był ważną postacią w meczach z Schalke, Parmą i Lazio. Po dziś istnieje opinia, że był on najlepszym piłkarzem z zagranicy, który kiedykolwiek pojawił się w polskiej piłce.

Kalu Uche jest postacią, którą po dziś z rozrzewnieniem wspominają kibice krakowskiej Wisły. Nigeryjczyk był istotnym elementem układanki Henryka Kasperczaka, który toczył wielkie boje w Pucharze UEFA z Schalke, Parmą i Lazio. Piłkarz z Afryki zrobił wielką karierę, a sam uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy, którzy zawitali w polskiej piłce.

Kalu Uche - nigeryjski geniusz na polskich boiskach. Pokazywał prawdziwą magię

Pomysł sprowadzenia Uche był ideą Henryka Kasperczaka, który zapragnął wzmocnienia skrzydeł mistrzów Polski. Piłkarz w momencie transferu uchodził za bardzo dobrze rokujący talent rezerw Espanyolu Barcelona. W Polsce od razu mógł liczyć na zaufanie trenera, z którym siegnął po wiele wspaniałych osiągnięć. Oprócz pamiętnych spotkań w Pucharze UEFA, piłkarz z Nigerii zdobył trzy mistrzostwa Polski i dwa razy krajowy puchar. Swoją przygodę w Wiśle zakończył na 54 spotkaniach, w których zdobył 11 bramek.

Kariera Nigeryjczyka bardzo rozwinęła się po grze w Polsce. Występował w Ligue 1 w barwach Girondins de Bordeaux, a także w La Lidze, gdzie zagrał w barwach Almerii, Espanyolu i Levante, a nawet reprezentował swój kraj na mistrzostwach świata w 2010 roku w RPA.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News