Mistrz Polski w skokach
Zestadionu.pl
Autor Wojciech Olszowy - 22 Grudnia 2020

Dramatyczny upadek na mistrzostwach Polski w skokach. Na skocznię weszli lekarze, czekamy na wiadomości

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich odbyły się mimo złych prognoz pogody w poniedziałek. To była skandaliczna decyzja, a w wyniku fatalnych warunków doszło do dramatycznego wypadku jednej z najlepszych zawodniczek. Kinga Rajda oddała swój skok, lecz w jego trakcie odpięła się narta, co w połączeniu z silnym wiatrem spowodowało jej upadek. Zawodniczka długo się nie podnosiła. Zawody przedwcześnie zakończono.

  • Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich przedwcześnie zakończono
  • Powodem decyzji jest dramatyczny wypadek Kingi Rajdy
  • W trakcie zawodów wiał zbyt silny wiatr oraz padał deszcz
  • Zawodniczce dodatkowo odpięła się narta

Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich zostały odwołane. W poniedziałek zapowiadano silny wiatr, lecz ostatecznie nie stanął on na przeszkodzie. Zawody zdecydowano się rozegrać, co było dużym błędem. Dopiero dramatycznie wyglądający wypadek Kingi Rajdy skłonił organizatorów do zakończenia turnieju i nie narażania innych zawodników.

Mistrzostwa Polski w skokach. Dramatyczny wypadek Kingi Rajdy

Mimo silnego wiatru oraz padającego deszczu mistrzostwa Polski w skokach odbyły się. Już teraz można mówić o skandalu, dopuszczając zawodników do oddawania skoków w tak fatalnych warunkach. O tym, jakie bolesne skutki może mieć skakanie podczas takiej pogody, przekonała się Kinga Rajda, jedna z najlepszych polskich zawodniczek.

Rajda to 20-letnia skoczkini, która w zawodach Pucharu Świata startowała nie mając jeszcze 15 lat. Jest jedną z najbardziej utalentowanych zawodniczek. W 2016 roku wygrywała FIS Cup, rok później była druga w klasyfikacji. Rajda trzykrotnie zostawała mistrzynią Polski w skokach narciarskich. To do niej należy także rekord kraju, który ustanowiła skacząc na odległość 134 metrów w Planicy. To także dziewiąty najdłuższy skok oddany w całej historii rywalizacji kobiet w tej dyscyplinie.

Podczas wtorkowych zawodów miała jednak ogromnego pecha. Była zmuszona skakać w fatalnych warunkach. Wiał bardzo silny wiatr, który w połączeniu z padającym deszczem sprawiał wszystkim startującym ogromne problemy. Rajda miała podwójne nieszczęście. Oprócz niesprzyjających warunków w trakcie lotu odpięła się jej narta. Zawodniczka upadła na skocznie i sunęła po niej przez kilkadziesiąt metrów. Gdy już się zatrzymała, nie podnosiła się. Interweniować musieli lekarze. Została zabrana na noszach, a następnie przetransportowana do szpitala. Na szczęście wypadek tylko wyglądał dramatycznie. Pierwsze diagnozy są optymistyczne i skoczkini nie stało się nic poważnego.

Właśnie poznaliśmy tragiczną wiadomość. Nie żyje Michał Pyka, współpracował z wieloma PolakamiWłaśnie poznaliśmy tragiczną wiadomość. Nie żyje Michał Pyka, współpracował z wieloma PolakamiCzytaj dalej

Wypadek Rajdy ostatecznie skłonił organizatorów do przerwania, a ostatecznie zakończenia mistrzostw. Zwycięzcy zostali ogłoszeni według aktualnego stanu. Mistrzem Polski mężczyzn został Tomasz Pilch, a kobiet Kamila Karpiel. U panów podium uzupełnili Dawid Kubacki oraz Andrzej Stękała. Kamil Stoch oraz Piotr Żyła byli daleko w stawce, kolejno na piętnastym i szesnastym miejscu.

Mistrzostwa Polski w skokach jednak się odbyły

W poniedziałek, zorganizowanie mistrzostw Polski w skokach narciarskich nie było pewne. Prognozy pogody na wtorek nie były optymistyczne. Zapowiadano bardzo silny wiatr, dochodzący do prędkości nawet 8 m/s. Organizatorzy czekali do ostatniej chwili. Ostatecznie zawody się odbyły.

Turniej ma wyjątkowego pecha w tym roku. Najpierw problematyczny okazał się termin. Tradycyjnie mistrzostwa Polski rozgrywane są 26 grudnia. Ta data kolidowała jednak z Turniejem Czterech Skoczni. Aby umożliwić naszym najlepszym skoczkom start w mistrzostwach, przesunięto na 22 grudnia. Potem pojawił się kłopot z miejscem. Pierwotnie miało to być Zakopane, lecz w wyniku remontów, organizacja zawodów tam była niemożliwa. Zdecydowano się więc na skocznię w Wiśle.

Rok temu nie rozegrano mistrzostw Polski. Zostały one odwołane z powodu złych warunków pogodowych. Nie chodzi jednak o najczęstsze problemy, czyli silny wiatr lub mocne opady śniegu. Organizację turnieju uniemożliwiła zbyt wysoka temperatura, jaka wówczas panowała.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News