Mistrzostwa świata doping
Zestadionu.pl
Autor Łukasz Kowalski - 18 Grudnia 2020

Mistrz świata złapany na przestępstwie. Będzie mieć wielki problem, dostał długą dyskwalifikację

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym w 2018 roku zakończyły się wielkim triumfem Fabiana Puerty. To jednak ostatnie dobre chwile w sportowej karierze Kolumbijczyka. Niedługo po wywalczeniu tytułu mistrzowskiego został przyłapany na stosowaniu dopingu. W środę usłyszał wyrok w swojej sprawie. Międzynarodowa Unia Kolarska ukarała zawodnika 4-letnią dyskwalifikacją.

⦁ Mistrzostwa świata przez dłuższy czas nie będą gościły Kolumbijczyka Fabiana Puerty
⦁ Były mistrz świata został złapany na dopingu
⦁ Międzynarodowa Unia Kolarska ukarała piłkarza 4-letnią dyskwalifikacją

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym przez dłuższy czas nie będą gościć Fabiana Puerty. Kolumbijczyk wszedł na kolarski szczyt w 2018 roku. W holenderskim Apeldoorn został najlepszym kolarzem torowym na świecie w kierinie.

Swoim sukcesem nie cieszył się długo. Kilka miesięcy po zdobyciu złota mistrzostw świata został przyłapany na stosowaniu dopingu. W organizmie kolumbijskiego kolarza wykryto niedozwoloną substancję - boldenon.

Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym w najbliższych latach bez Fabiana Puerty

Puerta wpadł podczas testów w trakcie mistrzostw Kolumbii, które w 2018 roku odbywały się w Celi w czerwcu 2018 roku. Wykryta u niego substancja to steryd anaboliczny, który pomaga w budowaniu suchej masy mięśniowej.

Sprawa ciągnęła się od tamtego czasu. W środę w końcu znalazła swój finał. Międzynarodowa Unia Kolarska po dwóch latach ukarała Puertę. Kolumbijczyk został zdyskwalifikowany na 4 lata.

Tak mieszka Kamil Stoch. Ma posiadłość jak pałac z bajki, zapracował sobie na niąTak mieszka Kamil Stoch. Ma posiadłość jak pałac z bajki, zapracował sobie na niąCzytaj dalej

- Trybunał uznał kolarza winnym naruszenia przepisów antydopingowych (obecność metabolitu boldenonu) i ukarał go 4-letnią karą zakazu startów - przekazało w środę UCI.

Sam Puerta od początku zamieszania ze sprawą przyjmowanego przez niego dopingu twierdzi, że jest niewinny. Jak twierdzi, pozytywny wynik testu mógł pochodzić z zanieczyszczonego mięsa.

UCI ukarała Puertę 4-letnią dyskwalifikacją

W jednym z wywiadów opowiedział, jak wielki wpływ na niego miała sprawa z wykryciem dopingu. Na łamach cyclingnews.com, wyznał, że całe zamieszanie wywołało u niego depresję.

- Nawet jeżeli jesteś niewinny, to jest jedna z najgorszych rzeczy, o które możesz być oskarżony w kolarstwie - powiedział Puerta. - Byłem w tak pięknej chwili, a z dnia na dzień wszystko zniknęło. To nie jest łatwe. Byłem mistrzem świata, nosiłem tęczową koszulkę, o którą walczyłem całe życie - dodał.

Dla samego zawodnika złote medale wywalczone w Holandii były zwieńczeniem jego bogatej kariery. Wcześniej zdobywał srebrne krążki w 2014 roku w Cali i w 2017 roku w Hongkongu.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News