Mistrzostwa świata doping
Zestadionu.pl
Autor Łukasz Kowalski - 17 Grudnia 2020

Przed chwilą podjęto historyczną decyzję. Rosjanie wykluczeni z mistrzostw świata i igrzysk, dotkliwa kara

Mistrzostwa Świata w Katarze na pewno nie będą gościć Rosji. W czwartek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu wykluczył Rosję z Igrzysk Olimpijskich i imprez rangi mistrzostw świata na dwa lata. Decyzją CAS sportowcy z Rosji nie będą mogli występować pod flagą swojego kraju, a przy okazji dekoracji medalowych nie będzie odgrywany rosyjski hymn. Wykluczenie będzie obowiązywać do grudnia 2022 roku.

⦁ Mistrzostwa Świata w Katarze na pewno bez Rosji
⦁ Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w czwartek podjął decyzję o wykluczeniu Rosji z Igrzysk olimpijskich i imprez rangi mistrzostw świata
⦁ Na razie nie wiadomo czy rosyjscy piłkarze będą mogli wystąpić na katarskim turnieju
⦁ Wykluczenie Rosji potrwa dwa lata. WADA proponowała cztery

Mistrzostwa świata w Katarze na pewno nie będą gościły reprezentacji Rosji. W czwartek oczy sportowego świata były zwrócone na Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu. CAS miał podjąć decyzję w sprawie dyskwalifikacji Rosji za naruszenie przepisów antydopingowych.

Początkowo Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) sugerowała czteroletnią dyskwalifikację Rosji z igrzysk olimpijskich i imprez rangi mistrzostw świata. Trybunał skrócił karę do dwóch lat wykluczenia.

Mistrzostwa świata i igrzyska olimpijskie bez Rosji

Decyzja CAS oznacza, że przez najbliższe dwa lata, a więc podczas igrzysk w Tokio i Zimowych Igrzysk w Pekinie, czy mundialu w Katarze nie będzie się mogła pojawić nazwa Rosja, rosyjska flaga, a podczas dekoracji medalowej nie zostanie odegrany hymn.

Decyzja Trybunału nie oznacza, że sportowcy nie mogą uczestniczyć w tych imprezach. Mogą wziąć w nich udział wyłącznie jako zawodnicy "neutralni" i po spełnieniu ściśle określonych reguł.

Fenomenalna forma reprezentantki Polski. Zmiażdżyła konkurentki, wygrała zawody, wielkie brawaFenomenalna forma reprezentantki Polski. Zmiażdżyła konkurentki, wygrała zawody, wielkie brawaCzytaj dalej

- Decyzja panelu zostawia sportowcom oraz członkom sztabu z Rosji możliwość uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich i paraolimpiadzie (zimowej lub letniej) oraz jakichkolwiek mistrzostwach światach organizowanych lub uznawanych przez WADA, pod warunkiem, że nie zostali zawieszeni przez odpowiedni organ, ich stroje nie zawierają flagi Federacji Rosyjskiej i zawierają nazwę "neutralny zawodnik", a rosyjski hymn nie jest odgrywany ani śpiewany na żadnej oficjalnej arenie zawodów - napisano w oświadczeniu CAS.

Do tego Trybunał wyjaśnił, że napis "neutralny zawodnik", lub podobny, na trykocie zawodnika musi być w języku angielskim, dodatkowo nie może być mniejszy, niż napis "Rosja", który byłby w tamtym miejscu. Stroje zawodników mogą jednak zawierać barwy narodowe Rosji.

Surowa kara dla Rosji za łamanie przepisów antydopingowych

Dodatkowo wyrok Trybunału Arbitrażowego powoduje, że w najbliższych dwóch latach Rosja nie może starać się o organizację żadnej imprezy rangi mistrzostw świata. WADA już wcześniej podkreśliła, że wyrok nie będzie miał wpływu na plany organizacji przez Rosję przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Sankt Petersburg jest jednym z dwunastu miast organizatorów przyszłorocznego Euro 2020. W Rosji mają się odbyć cztery spotkania, w tym jedno ćwierćfinałowe.

Na razie nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądała m.in. rosyjskich piłkarzy, którzy na początku grudnia poznali rywali w eliminacjach do mistrzostw świata w Katarze. W przypadku wywalczenia awansu prawdopodobnie wystąpią pod flagą FIFA.

Kara nałożona przez WADA i CAS Rosję jest efektem permanentnego łamania przez ten kraj przepisów antydopingowych. Z tego powodu rosyjscy sportowcy nie mogli wystąpić pod narodową flagą już podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu dwa lata temu.

Od wyroku CAS Rosji przysługuje odwołanie do Szwajcarskiego Trybunału Federalnego.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News