Nie żyje
Pixabay
Autor Piotr Mika - 2 Listopada 2020

Nie żyje legenda polskiego sportu. Zmarł 1 listopada, kibice pogrążyli się w żałobie

Nie żyje jeden z wybitnych polskich himalaistów. Niestety, wielki wspinacz i odkrywca odszedł w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada. W historii zapisał się wieloma dokonaniami i zdobył wiele szczytów. Za swoje zasługi doczekał się również wysokich odznaczeń.

Nie żyje znany polski taternik i alpinista Marek Grochowski. Informację o śmierci 77-letniego polskiego wspinacza przekazał portal wspinanie.pl. Grochowski zmarł 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych.

W swojej karierze wspinacza Marek Grochowski wspinał się w wielu miejscach na całym świecie. Przede wszystkim w Tatrach i Alpach, ale uczestniczył także w wyprawach na Kaukaz, Pamir, Himalaje, Karakorum oraz góry Etiopii.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kamil Grosicki apeluje do Jerzego Brzęczka. Nie zagra już w kadrze? "Nie ma prawa powoływać takich zawodników"
  2. Mateusz Morawiecki podjął ważną i trudną decyzję. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, musiał zareagować
  3. Mariusz Pudzianowski przestraszył tysiące Polaków. Przerażające zdjęcie z piłą mechaniczną, "utnę łąpy" (FOTO)
Narzeczona Artura Szpilki rozpala zmysły. Głęboki dekolt odsłania prawie wszystko (FOTO)Narzeczona Artura Szpilki rozpala zmysły. Głęboki dekolt odsłania prawie wszystko (FOTO)Czytaj dalej

Nie żyje wybitny taternik i alpinista

Marek Grochowski swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w wieku ledwie 15 lat. Choć pochodził z centrum polski, to całym sercem pokochał góry, zaś z zawodu był inżynierem budownictwa.

Jako wspinacz uczestniczył w wielu pierwszych przejściach i powtórzeniach. Nie tylko w naszych Tatrach, ale również w łańcuchach górskich całego świata - Alpach czy Karakorum. W Tatrach były to pierwsze przejścia Drogi Popko na Orlej Ścianie, Drogi Pliska na Małej Śnieżnej Turni, Drogi Jilka na Wysokiej, czy też wspinaczce od północy na Skrajną Jaworową Przełęcz.

W Alpach przeszedł m.in. północną ścianę Aiguille Blanche de Peuterey czy nową drogę centralnym filarem Brouillard na Mount Blanc. W Kaukazie wszedł nową drogą na Dżang-Tugan dokonując pierwszego przejścia środkiem północnej ściany.

Później brał udział w wyprawach w Pamiro-Ałaj, gdzie uczestniczył w pierwszych wejściach na Pik Drużba, Pik Vertikal i południowy wierzchołek Piku Skalistego. W 1973 roku, już jako kierownik wyprawy, brał udział w wyprawie w Pamir.

Rodzina Lewandowskich znowu się powiększy? Zdjęcie Anny wywołało falę spekulacji (FOTO)Rodzina Lewandowskich znowu się powiększy? Zdjęcie Anny wywołało falę spekulacji (FOTO)Czytaj dalej

Wielkie wyprawy w Himalaje i Karakorum

W latach 1974-2001 brał udział w wielu wyprawach w Himalaje oraz Karakorum. W 1974 roku był uczestnikiem niemiecko-polskiej wyprawy na szczyt Shispare, wraz z m.in. Januszem Kurczabem. Było to pierwsze wejście na jeden z najwyższych szczytów w Batura Mustagh, części Karakorum.

- Zdobycie Shispare Sar i Ghenta Sar – pierwszych siedmiotysięczników w Batura Mustagh – zaliczyć należy do osiągnięć pierwszej rangi w historii polskiego himalaizmu eksploracyjnego - cytuje Janusza Kurczaba portal wspinanie.pl.

Marek Grochowski brał również udział w trzech wyprawach na K2 (w 1976, 1982 i 1996 roku). Wspinał się także na Annapurnę II (1980), Shivling (1983 i 1984), Kedar Dome (1986), Nun (1987), Gasherbrum II (1990), Nanga Parbat (1992) oraz Kamet (2001).

Wybitny wspinacz był również prezesem i wiceprezesem Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego (ŁKW). Objął także funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu (PZA) oraz zasiadał w Sądzie Koleżeńskim PZA, był również honorowym członkiem PZA i ŁKW. Został odznaczony złotym i brązowym medalem “Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające wyznanie gwiazdy TVN wstrząsnęło całym krajem. Przyznała, że jest córką ofiary gwałtu
  2. Uwaga, Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami. Pieniądze klientów są zagrożone, ważny szczegół
  3. Koronawirus w kolejnym klubie Ekstraklasy. Aż 19 nowych przypadków, jest wniosek do PZPN
  4. Przerażający upadek reprezentanta Polski. Wywrócił się na głowę w trakcie meczu, wszystko nagrały kamery (FOTO)
  5. Mariusz Pudzianowski przestraszył tysiące Polaków. Przerażające zdjęcie z piłą mechaniczną, "utnę łąpy" (FOTO)
  6. Wjechał w tłum demonstrantów i wysiadł z kijem bejsbolowym
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News