Obostrzenia sport
screen youtube.com/ Kancelaria Premiera
Autor Łukasz Kowalski - 26 Grudnia 2020

Wprowadzono nowe obostrzenia dotyczące sportu. Mało kto zauważył, przedstawiamy najważniejsze zmiany

Obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z walką z epidemią koronawirusa po raz kolejny bardzo mocno uderzyły w sport. Nowe regulacje wchodzą w życie już w poniedziałek 28 grudnia i potrwają przynajmniej do 18 stycznia. Najbardziej ucierpią amatorzy, dla których niemal wszelka forma uprawiania sportu została zamknięta. Trenować będą mogły tylko wyznaczone grupy zawodników.

  • Obostrzenia wprowadzone przez rząd bardzo mocno uderzą w sport
  • Od poniedziałku zamknięte zostaną wszystkie obiekty sportowe
  • Najbardziej ucierpią amatorzy, którzy nie będą mieli możliwości trenowania
  • Okazję do treningu będą miały tylko wybrane grupy zawodników

Obostrzenia, które wejdą w życie od poniedziałku, po raz kolejny bardzo mocno uderzą w polski sport. Rząd zapowiedział kolejną serię restrykcji związanych z walką z pandemią. Nowe obostrzenia praktycznie pozbawią amatorów możliwości treningu.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają baseny, aquaparki, kluby fitness i siłownie. Dodatkowo władze usunęły lukę prawną, którą wykorzystywali przedsiębiorcy, poprzez organizację zawodów sportowych. Teraz nie będzie takiej możliwości. Amatorzy zostali pozbawieni niemal wszelkiej możliwości do treningu.

Obostrzenia od 28 grudnia najmocniej dotkną sport amatorski

Od poniedziałku 28 grudnia trenować na tych obiektach będą mogli jedynie zawodowcy. Rząd w rozporządzeniu dokładnie określił jakie grupy będą mogły kontynuować treningi po wejściu w życie nowych obostrzeń.

- Prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku sportu zawodowego lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy - czytamy w rozporządzeniu. Dodatkowo wszystkie imprezy odbędą się bez udziału publiczności.

Aż trudno uwierzyć, czym zajmuje się Kamil Stoch poza skokami. Mało kto wykonuje jego zawód, mało kto zna prawdęAż trudno uwierzyć, czym zajmuje się Kamil Stoch poza skokami. Mało kto wykonuje jego zawód, mało kto zna prawdęCzytaj dalej
Gdy dowiedzieliśmy się, kim jest mama Anny Lewandowskiej, opadły nam szczęki. Zrobiła karierę, to znana PolkaGdy dowiedzieliśmy się, kim jest mama Anny Lewandowskiej, opadły nam szczęki. Zrobiła karierę, to znana PolkaCzytaj dalej

Zawodnicy, trenerzy i sztab szkoleniowy będą mogli korzystać także z infrastruktury hotelowej, która także została zamknięta dla wszystkich od poniedziałku. Hotele dla zawodowych sportowców będą jednak otwarte na czas zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego.

W rozporządzeniu władze zdefiniowały także sport zawodowy. - Sport zawodowy oznacza uprawianie sportu w taki sposób, w jaki świadczy się pracę lub usługi za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy pomiędzy sportowcem zawodowym a odpowiednią organizacją sportową istnieje formalna umowa o pracę czy też nie, w przypadku gdy wynagrodzenie przekracza koszty uczestnictwa i stanowi znaczącą część dochodów dla sportowca. Koszty podróży i zakwaterowania związane z uczestnictwem w zawodach sportowych nie są uważane za wynagrodzenie dla celów niniejszego rozporządzenia - możemy przeczytać.

Wiadomo kto będzie mógł trenować od poniedziałku

- Wymogi sanitarne dla podmiotów uprawnionych do udostępnienia obiektu, organizatorów współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych, wydarzenia sportowego oraz osób w nich uczestniczących pozostają bez zmian - przekazano w treści rozporządzenia.

W nowych obostrzeniach już znaleziono lukę, którą wykorzystano, aby umożliwić amatorom treningi. Władze Polskiego Związku Pływackiego w środę postanowiły, że do kadry narodowej powołują wszystkich zawodników zarejestrowanych w Systemie Ewidencji Zawodników PZP (posiadających licencje PZP) z rocznika 2011 i starszych.

Ta decyzja oznacza, że wszyscy zawodnicy zarejestrowani w bazie związku, ze wskazanego przedziału wiekowego będą legalnie mogli korzystać z basenów. Pływacy otrzymają powołanie do reprezentacji Polski do 31 stycznia. Dzięki środowej decyzji związku wielu pływaków będzie mogło wrócić do treningów w wodzie. Wcześniej taką możliwość mieli tylko najlepsi polscy pływacy. Z kolei amatorzy, dzieci i młodzież byli jej pozbawieni.

W okresie od poniedziałku 28 stycznia nie będzie zabroniona aktywność indywidualna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Amatorom sportu pozostaje jedynie bieganie, nordic walking i jazda na rowerze w lesie lub parku. - oczywiście przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa – maseczki oraz odstęp - stwierdziła Anna Bocian, rzecznik Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu cytowana przez Radio Zet.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News