Puchar świata klasyfikacja
Facebook.com/Skaczemy.PL
Autor Łukasz Kowalski - 20 Grudnia 2020

Duże zmiany w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Awans Piotra Żyły, jest coraz lepiej

Puchar Świata w skokach narciarskich powoli zaczyna krystalizować czołówkę obecnego sezonu. Od pięciu konkursów nie ma mocnego na Halvora Egnera Graneruda, który w niedzielę tylko umocnił się na prowadzeniu. Po konkursach w Engelbergu powody do zadowolenia mają także Biało-Czerwony. Niektórzy zaliczyli spory awans, a Piotr Żyła znacząco przybliżył się do podium klasyfikacji generalnej.

⦁ Puchar Świata po konkursach w Engelbergu wykrystalizował swoją czołówkę
⦁ Niesamowita forma Halvora Egnera Graneruda
⦁ Udany weekend w wykonaniu Biało-Czerwonych
⦁ Piotr Żyła po niedzielnym sukcesie blisko podium klasyfikacji generalnej

Puchar Świata powoli zaczyna pokazywać, kto w tym sezonie będzie faworytem do końcowego triumfu. Choć dopiero rozegrano siedem konkursów, to już widać, kto najlepiej przygotował się do całego cyklu.

W obecnym sezonie zawody wygrywało na razie jedynie dwóch zawodników. Dwa pierwsze konkursy wygrał Markus Eisenbichler, a pięć ostatnich z rzędu padło łupem Norwega Halvora Egnera Graneruda i to właśnie on jest liderem klasyfikacji generalnej.

Puchar Świata od początku sezonu ma zdecydowanych liderów

Po niedzielnym zwycięstwie w Engelbergu ma na koncie już 600 punktów. Drugi Eisenbichler traci do niego już 137 "oczek". Podium uzupełnia rodak Graneruda, Robert Johansson, który ubierał do tej pory 244 punkty.

W niedzielę na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła. Polak prowadził nawet po pierwszej serii, ale ostatecznie przegrał z silnym wiatrem z tyłu skoczni i uplasował się za Granerudem i Eisenbichlerem.

Przed chwilą dotarły do nas tragiczne informacje. Nie żyje były trener reprezentacji, kadrowiczki osiągały wielkie sukcesyPrzed chwilą dotarły do nas tragiczne informacje. Nie żyje były trener reprezentacji, kadrowiczki osiągały wielkie sukcesyCzytaj dalej

- Jeszcze nie wiem, co się dzieje. Cieszyć to się pewnie będę wieczorem, jak piwo będę miał przy sobie. Fajnie, tak miało być! Ten pierwszy skok, to był z tych z takiej lepszej kolekcji. Drugi też był w porządku, ale jak wyleciałem, to mnie gdzieś przyssało. Myślę sobie wtedy... Ojej, ojej! Co ja takiego narobiłem? - mówił po konkursie Żyła przed kamerami Eurosportu.

Dzięki świetnemu wynikowi w niedzielę zdobył kolejne 60 punktów do klasyfikacji generalnej. Tym samym zmniejszył stratę do Johanssona i od podium Pucharu Świata dzieli go już tylko 6 "oczek".

Znakomite miejsca Polaków klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Niestety po niedzielnym konkursie spadek zaliczył Dawid Kubacki. 30-letni skoczek zajął ósme miejsce i został zepchnięty na siódmą pozycję w "generalce". 10 miejsce utrzymał 7. w niedzielę Kamil Stoch.

Kolejny awans w klasyfikacji generalnej zaliczył Andrzej Stękała. Przed weekendem w Engelbergu 25-latek był na 32. miejscu w klasyfikacji generalnej. W sobotę w konkursie zajął siódme miejsce, w niedzielę piętnaste i w efekcie jest już siedemnasty w "generalce". Stękała na koncie ma 88 punktów.

W niedzielę punktował także Klemens Murańka, który uplasował się ostatecznie na 22. miejscu. Na koncie ma 37 punktów, co daje mu 33. lokatę. W klasyfikacji generalnej z 22 na 24 miejsce spadł Aleksander Zniszczoł, który w niedzielę nie zdołał awansować do serii finałowej.

Teraz skoczkowie będą mieli krótką przerwę i we wtorek będą rywalizować na mistrzostwach Polski. Później czeka ich krótka przerwa świąteczna, aby 28 stycznia stawić się na starcie Turnieju Czterech Skoczni. Otwierający turniej konkurs w Oberstdorfie odbędzie się dzień później.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:
1. Halvor Egner Granerud (Norwegia) - 600 punktów
2. Markus Eisenbichler (Niemcy) - 463 pkt.
3. Robert Johansson (Norwegia) - 244 pkt.
4. Piotr Żyła (Polska) - 238 pkt.
5. Anze Lanisek (Słowenia) - 219 pkt.
6. Pius Paschke (Niemcy) - 212 pkt.
7. Dawid Kubacki (Polska) - 205 pkt.
8. Yukiya Sato (Japonia) - 193 pkt.
9. Daniel Huber (Austria) - 182 pkt.
10. Kami Stoch (Polska) - 178 pkt.
...
17. Andrzej Stękała (Polska) - 88 pkt.
24. Aleksander Zniszczoł (Polska) - 58 pkt.
26. Paweł Wąsek (Polska) - 55 pkt.
33. Klemens Murańka (Polska) - 47 pkt.
45. Maciej Kot (Polska) - 17 pkt.
49. Jakub Wolny (Polska) - 16 pkt.
61. Stefan Hula (Polska) - 2 pkt.
63. Tomasz Pilch (Polska) - 1 pkt.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News