Reprezentacja Polski
Pixabay - CC0 Public Domain
Autor Wojciech Olszowy - 20 Grudnia 2020

Przed chwilą dotarły do nas tragiczne informacje. Nie żyje były trener reprezentacji, kadrowiczki osiągały wielkie sukcesy

Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet żegna swojego wieloletniego trenera, z którym osiągnęła mnóstwo sukcesów. W wieku 90 lat zmarł Stanisław Poburka. Tragiczną wiadomość przekazał Polski Związek Piłki Siatkowej.

  • Zmarł były trener reprezentacji Polski siatkarek, Stanisław Poburka
  • Miał 90 lat
  • Z kadrą zdobywał brąz igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata oraz wicemistrzostwo Europy
  • Na koncie miał także wiele medali Mistrzostw Polski

Reprezentacja Polski pożegnała dziś Stanisława Pobrukę. To legenda polskiej siatkówki. Przez wiele lat zajmował się kadrą kobiet. Prowadził je do licznych sukcesów, w tym do olimpijskiego brązu i trzeciego miejsca na mistrzostwach świata.

Reprezentacja Polski. Nie żyje Stanisław Poburka

Trenerem kadry siatkarek został w 1962 roku. Był to początek wspaniałego okresu polskiej siatkówki w wykonaniu pań. W tym samym roku nasze zawodniczki zajęły trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Już rok później były wicemistrzyniami Europy. Dwa lata po objęciu tej funkcji, poprowadził reprezentację Polski do zdobycia brązowego medalu na Igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Trenerem był do 1965 roku, ale po piętnastu latach wrócił. Za drugim razem krótko prowadził reprezentację Polski, bowiem trwało to tylko rok. W tym czasie zdążył wprowadzić ją tylko na mistrzostwa Europy. W 1981 roku zrezygnował z funkcji.

Poburka odnosił sukcesy nie tylko jako trener reprezentacji, ale również i jako trener klubowy. Był szkoleniowcem męskiego zespołu CWKS Warszawa, któremu później nazwę zmieniono na Legia Warszawa. W 1955 roku zdobył brąz Mistrzostw Polski. W kolejnych czterech latach zostawał wicemistrzem kraju. W 1960 oraz 1961 roku znów sięgał po brązowe medale. W 1963 roku z kolei poprowadził żeński zespół Legii do srebrnego medalu Mistrzostw Polski.

Gdy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Kamil Stoch, złapaliśmy się za głowy. Chodzi o wielkiego PolakaGdy dowiedzieliśmy się, z kim spokrewniony jest Kamil Stoch, złapaliśmy się za głowy. Chodzi o wielkiego PolakaCzytaj dalej

W swojej karierze trenerskiej prowadził także reprezentację Meksyku. Największym sukcesem jest siódme miejsce na IO 1968. Jego praca za oceanem zakończyła się w 1970 roku. Gdy wrócił do kraju, został szkoleniowcem Wisły Kraków.

Reprezentacja Polski. Poburka był także zawodnikiem

Zanim zasiadł na ławce trenerskiej, był siatkarzem. Przez całą karierę związany był z krakowskimi klubami. W 1946 roku jako zawodnik Wisły Kraków zdobył brąz Mistrzostw Polski. Potem był siatkarzem Olszy Kraków, a następnie Włókniarza Kraków.

Dwukrotnie wystąpił w barwach reprezentacji Polski.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

d

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News