Skoki narciarskie
Zestadionu.pl
Autor Łukasz Kowalski - 9 Maja 2020

Rywale polskich skoczków w ogromnych tarapatach. To może być koniec wielkiej potęgi

Skoki narciarskie mogą paść ofiarą koronawirusa. Norweska federacja musiała zwolnić niemal 100 osób, a także drastycznie zredukować budżet. Sekretarz generalna NSF Ingvild Bretten Berg i trener Alexander Stoeckl obawiają się, że czeka ich Fiński scenariusz.

Skoki narciarskie cieszą się dużą popularnością w Polsce, ale także w niemal całej Europie. W ostatnich latach jednymi z najlepszych byli Norwegowie, jednak trener kadry Alexander Stoeckl, obawia się, że epidemia koronawirusa spowoduje upadek tego sportu w jego kraju.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Robert Lewandowski ujawnił dramatyczną prawdę. Anna Lewandowska walczyła o życie, nikt nawet nie wiedział
  2. Czy diesel to olej napędowy? Wielu się myli
Adam Kownacki przed szansą walki życia. Były mistrz świata wyzywa go na pojedynekAdam Kownacki przed szansą walki życia. Były mistrz świata wyzywa go na pojedynekCzytaj dalej

Skoki Narciarskie w Norwegii zagrożone

Od lat Norwegowie są jedną z najbardziej utytułowanych nacji na świecie w skokach narciarskich. W ostatnich latach potwierdzili swoją dominację, wygrywając m.in.: złoty medal w konkursie drużynowym na Igrzyskach Olimpijskich w koreańskim Pjongczang.

Obecnie Norweska Federacja Narciarska przeżywa problemy finansowe. Już w marcu uruchomiła program pomocowy i była zmuszona zwolnić 96 osób. Dodatkowo zmniejszono budżet na skoki narciarskie z trzech milionów euro do dwóch milionów euro, ale jak zaznaczono, to może nie być koniec cięć.

Wpływ na taką sytuację Norweskiej Federacji Narciarskiej miała przede wszystkim epidemia koronawirusa, która m.in.: zmusiła organizatorów do przedwczesnego zakończenia rozgrywanego w Norwegii RawAir. Sytuację pogorszył też fakt wycofania się Chin z przygotowanego wspólnie projektu olimpijskiego. Zawodnicy z Chin w trybie pilnym opuścili Norwegię bez uregulowania swoich zobowiązań finansowych, które pokryła NFS. Do tego ze współpracy ze skoczkami wycofał się jeden z głównych sponsorów.

W Norwegii obawiają się, że podzielą los Finladii

Dramatyczną sytuację opisała ostatnio sekretarz generalna NSF Ingvild Bretten Berg. - Sytuacja w federacji jest tak poważna, że krwawimy finansowo, oszczędzamy na wszystkim i już nawet na kawie dla pracowników, która zawsze była darmowa i wyłączyliśmy maszyny do jej przygotowywania - powiedziała.

Nie żyje legenda światowej piłki. Gwiazdor został bestialsko zamordowanyNie żyje legenda światowej piłki. Gwiazdor został bestialsko zamordowanyCzytaj dalej

Obawy o przyszłość tego sportu na antenie telewizji NRK wyraził trener Alexander Stoeckl. Szkoleniowiec zaznaczył, że w federacji trwa wytężona praca nad tym by, uratować to, co udało się wypracować przez ostatnie dekady. Stoeckl zaznaczył, że mimo całego wysiłku może się to nie udać i Norwegię czeka los, który w ostatnich latach spotkał Finlandię. - Tam skoki narciarskie w bardzo krótkim czasie straciły pozycję światowego lidera, a później upadek tak szybko się potoczył, że Finowie znaleźli się na samym końcu. Powody były podobne jak teraz w Norwegii. Zaczęło się od cięć budżetowych i tym samym odpływu szkoleniowców za granicę. Później zaczęli odchodzić sponsorzy i zatrzymał się napływ młodych talentów, na które już nie było pieniędzy - ocenił austriacki szkoleniowiec.

W tej samej rozmowie przedstawił też, jaka w najgorszym przypadku jest przyszłość Norweskich skoków narciarskich. - Wygląda na to, że zlikwidowana zostanie kadra B i zmniejszona kadra A. Zostanie zredukowana część aparatu pomocniczego, w tym trenerzy, którzy z powodu swoich kwalifikacji i know-how z łatwością znajdą pracę u naszych rywali. Redukcja będzie miała poważne konsekwencje. Od zmniejszenia kwot narodowych z powodu braku zawodników, bo dopływ juniorów się zmniejszy, utrata wielkich zawodów międzynarodowych i w końcu stopniowe zmniejszanie się wpływów od sponsorów... aż do ich odejścia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niespodziewane słowa Łukasza Szumowskiego. Mówi o wakacjach i podaje terminy
  2. Zabójstwo Kornelii. Ostre słowa w kierunku policji: dlaczego jej nie szukali?
  3. Mariusz Pudzianowski wyzwał na pojedynek jednego z najsilniejszych ludzi świata. "Jestem gotowy"
  4. Kolejny Polak w Napoli? Włosi zainteresowani młodą gwiazdą Ekstraklasy
  5. Anna Lewandowska opublikowała kuszące zdjęcie. Pokazała dużo więcej niż zwykle (FOTO)
  6. Polska może mieć nowy sposób znoszenia restrykcji. Miliony Polaków do normalności mogłoby wrócić szybciej od reszty

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News