Witold Bańka
facebook.com/BankaWitold/?tn-str=k*F
Autor Aleksy Kiełbasa - 29 Czerwca 2020

USA kontra Witold Bańka. W tle afera dopingowa

Prezydencka komórka do zwalczania narkotyków i środków dopingowych w Białym Domu ostro krytykuje Światową Agencję Antydopingową pod kierownictwem Witolda Bańki, polskiego ministra sportu i turystyki. Wszystko przez to, że amerykańskiemu mistrzowi sprintu Christianowi Colemanowi grozi dyskwalifikacja.

Witold Bańka został w zeszłym roku szefem WADA, czyli Światowej Komisji Antydopingowej. Duże środki na konto organizacji przeznacza USA, co budzi pewne kontrowersje, bowiem niektórzy uważają, że amerykańscy sportowcy są nietykalni. Teraz wydaje się, że owe oskarżenia mogą nie być bezpodstawne.

Lewandowscy na liście najbogatszych Polaków. Wiemy, ile wynosi ich majątek, kwota przyprawia o zawrót głowyLewandowscy na liście najbogatszych Polaków. Wiemy, ile wynosi ich majątek, kwota przyprawia o zawrót głowyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Żałoba u sąsiadów Polski. 40-letni gwiazdor nie żyje, przegrał z ciężką chorobą
  2. Nareszcie, przełomowa decyzja naszych sąsiadów. Wielu Polaków czekało od dawna

Coleman wymigał się trzy razy

Christian Coleman już trzykrotnie uniknął kontroli antydopingowej i mimo jakimś cudem nie został zdyskwalifikowany w ubiegłym roku i zaraz potem zdobył w Dosze tytuł mistrza świata w biegu na 100 metrów. Ostatnio sprinter znów powtórzyć swój „wyczyn”. Szef World Athletics Sebastian Coe zapowiedział, że Amerykanin nie może liczyć na jakiekolwiek pobłażanie jego zachowania. Nowy król setki miał nawet zaproponować swego rodzaju „deal”, wedle którego zostałby zdyskwalifikowany tylko na rok zamiast dwóch, aby mógł on wystartować w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wszystko będzie zależało od WADA i Witolda Bańki.

Adam Małysz choruje na COVID-19. Legenda skoków potrzebuje pomocy najbliższychAdam Małysz choruje na COVID-19. Legenda skoków potrzebuje pomocy najbliższychCzytaj dalej

Biegacz może się doigrać

Wy daje się, że Coleman raczej nie ma co marzyć o starcie na najbliższych Igrzyskach. Tym bardziej, że rosyjska mistrzyni świata w skoku wzwyż Maria Lasickene skomentowała sprawę w mediach społecznościowych, że nie może być litości dla Colemana w sytuacji, gdy wszyscy lekkoatleci Rosji cierpią w tej chwili, będąc zbiorowo ukarani za długoletnie stosowanie państwowego systemu dopingowego w ich kraju.

Niestety w przypadku amerykańskich lekkoatletów bywały już przypadki, kiedy traktowano ich łagodnie. W roku 2009 na dopingu wpadł czterystumetrowiec LaShawn Merritt. Skrócono mu wówczas dyskwalifikację tak, aby mógł wziąć udział w mistrzostwach świata 2011 w Daegu, gdzie zdobył srebro na 400 m i złoto w sztafecie 4 x 400 m. Powodem ulgowego potraktowania było tłumaczenie, że biorąc lek na „przedłużenie członka”, nie wiedział, iż zawiera on substancję niedozwoloną w sporcie.

Witold Bańka będzie nieugięty?

Wydaje się, że sprawa jest na tyle poważna, że absurdalne byłoby jakiekolwiek pobłażanie Colemanowi. Jednak wszystko jest możliwe… W przeszłości na lekkoatletów USA przymykano oko w zakresie kontroli antydopingowej z uwagi na to, że firmy amerykańskie były głównymi sponsorami igrzysk olimpijskich.

Ponadto na WADA, to akurat Stany Zjednoczone do dziś przeznaczają największą kwotę, do jakiej zobowiązały się rządy poszczególnych państw. Prawdopodobnie dlatego w specjalnym raporcie, skierowanym do Kongresu, prezydencka komórka do zwalczania narkotyków i środków dopingowych ogłosiła nagle, że WADA może być pozbawiona amerykańskich pieniędzy, czyli 2,7 mln dolarów – tak donosi The Washington Post. Jak na te doniesienia oraz sprawę związaną z Colemanem zareaguje WADA z Witoldem Bańką na czele? Biorąc pod uwagę groźby amerykanów, były mister sportu ma twardy orzech do zgryzienia.

Źródło: Onet Sport

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia
  2. Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Zerwany most, płyną samochody, powódź, drogi zamieniły się w rzeki
  3. Anna Lewandowska pokazała swój samochód. To wart fortunę postrach szos (FOTO)
  4. Fatalne wieści ws. Jakuba Błaszczykowskiego. Znamy wstępną diagnozę
  5. Potworny nokaut na gali UFC. Okładał rywala, gdy ten był już nieprzytomny (WIDEO)
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News