Czy w święta są mecze piłkarskie?
Twitter/ @premierleague
Autor Łukasz Kowalski - 24 Grudnia 2020

Czy w święta są mecze piłkarskie? Świetna wiadomość dla wszystkich kibiców, dojdzie do wielkiego hitu

Czy w święta są mecze piłkarskie? Wielu kibiców w tym okresie zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest prosta. Tak, są kraje, w których gra się w święta. Oczywiście wtedy najwięcej do oglądania mają kibice krajów dla nas egzotycznych, jak Boliwia, Dżibuti, Malediwy czy Jordania. W Europie kibice szczególnie czekają na drugi dzień świąt. Wtedy w Anglii, w Boxing Day, kibice od 160 lat gromadzą się na meczach. W tym roku z powodu epidemii na żywo mecz zobaczy jedynie garstka kibiców. Pozostali będą musieli śledzić mecze za pomocą telewizji.

⦁ Czy w święta są mecze piłkarskie? Kibice piłki nożnej w tym okresie zadają sobie to pytanie
⦁ Mecze w okresie świątecznym są rozgrywane głównie w krajach egzotycznych
⦁ W Europie kibice czekają na Boxing Day i szczególną kolejkę ligową w Anglii
⦁ Ta angielska tradycja trwa już od 160 lat, choć niektórzy twierdzą, że nawet średniowiecza

Czy w święta są mecze piłkarskie? Z takim pytaniem pozostało wielu kibiców piłki nożnej nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Odpowiedź jest prosta. Tak, są ligi, które w tym okresie nie mają przerwy i stale rozgrywają swoje spotkania ligowe.

W większości z tych państw katolicy, którzy obchodzą święta Bożego Narodzenia i od których tradycja świąteczna się wywodzi, stanowią zdecydowaną mniejszość, lub nawet margines struktury społecznej. Ligowe zmagania trwają w krajach gdzie m.in.: dominującą religią jest Islam, jak np.: Egipt, Maroko, Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Fani lig egzotycznych będą mogli też śledzić m.in. zmagania w Dżibuti, Gwatemali czy na Malediwach. Do tego grać będą w Izraelu.

Czy w święta są mecze piłkarskie? Piłkarska tradycja na Wyspach

W Europie kibice szczególnie czekają już tradycyjnie na drugi dzień świąt i Boxing Day w Anglii. Zwyczaj grania w święta ma tam już 160 lat, choć są historycy, którzy twierdzą, że ta tradycja sięga nawet średniowiecza. Pierwsze świąteczne mecze w "średniowieczny futbol", w którym zasady były dość płynne, datowane są na 1170 rok.

Ta nowożytna tradycja powstała w 1860 roku. Wtedy odbył się na wyspach pierwszy ligowy mecz między Sheffield FC i Hallam FC. Choć trzeba zaznaczyć, że już wcześniej drużyna Sheffield przez trzy lata rozgrywała wewnętrzne mecze w Boxing Day. Wtedy piłkarze wewnątrz zespołu grali w różnych konfiguracjach. Dla przykładu jeden zespół tworzyli zawodnicy z nazwiskami od A do M, a drugi od N do Z.

Gwiazda Ekstraklasy przedłużyła swój kontakt. Zostanie w lidze jeszcze przez lata, wszystko już jasneGwiazda Ekstraklasy przedłużyła swój kontakt. Zostanie w lidze jeszcze przez lata, wszystko już jasneCzytaj dalej

Tradycja grania w piłkę nożną w święta przetrwała nawet w czasach I Wojny Światowej. W grudniu 1914 roku miał miejsce tzw. świąteczny rozejm. Żołnierze niemieccy i angielscy w trakcie tych kilku dni wspólnie kolędowali czy wymieniali się papierosami, ale także rozegrali serię meczów na ziemi niczyjej.

Kibicowanie na Wyspach w Boxing Day do tej pory cieszy się wielką popularnością. Wpływ mogą mieć na to historyczne uwarunkowania. W erze wiktoriańskiej, czyli kiedy rodził się futbol, święta były dniem wolnym dla klasy robotniczej, czyli także jednym z nielicznych dni, w których mogli na żywo zobaczyć spotkanie. Wtedy jeszcze nawet pewnie nie myślano o sztucznym oświetleniu, a mecze ligowe rozgrywane były w ciągu dnia, czyli wtedy kiedy robotnicy byli w pracy.

Dodatkowo zdaniem historyków, organizowanie meczów w święta Bożego Narodzenia było po prostu świetnym biznesem dla angielskich klubów. W trakcie tych spotkań frekwencja na stadionach była dużo wyższa. Aż do 1957 roku rozgrywano mecze w oba świąteczne dni, aż w końcu pozostawiono kolejkę ligową tylko 26 grudnia.

Co roku kibice w Anglii walczyli o wejściówki na świąteczne mecze, a nie tak łatwo było je zdobyć ze względu na ogromną popularność kibicowania w Boxing Day. Tym, którym się nie udało pozostały puby, telewizory czy radioodbiorniki. W tym roku większość kibiców będzie zmuszona oglądać świąteczne mecze w domu. Na stadionach pojawi się jedynie garstka kibiców, a puby są zamknięte.

Kibice w Anglii jak co roku zasiądą do kibicowania w Boxing Day

Tegoroczne świąteczne spotkanie będzie miało wielkie znaczenie dla Arsenalu Londyn. W ostatnich pięciu spotkaniach Kanonierzy zdobyli tylko jeden punkt i pod tym względem są przedostatni w tabeli na równi z Sheffield United. Po 14 kolejkach zajmują wstydliwe 15. miejsce w tabeli z zaledwie 4 wygranymi na koncie.

Kibice Kanonierów muszą liczyć na świąteczny cud, jeżeli marzą o zwycięstwie. Ich przeciwnikiem będzie Chelsea Londyn. The Blues w ostatnich spotkaniach także nie imponuje formą, ale regularnie punktuje i zajmuje piąte miejsce w tabeli ze stratą sześciu punktów do liderującego Liverpoolu.

Ciekawie zapowiada się także mecz wicelidera Leicester City z trzecim Manchesterem United. Czerwone Diabły są wyjątkowo rozpędzone, co pokazał ostatni mecz ligowy z Leeds, gładko wygrany 6:2. Z kolei lider Liverpool w Boxing Day będzie miał wolne i swoje spotkanie z West Bromem rozegra dopiero w niedzielę 27 grudnia.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Przepis

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News