Hannu Lepistö
screen youtube.com/ Sport.pl
Autor Wiadomości Ze Stadionu - 30 Września 2020

Hannu Lepistö - legendarny trener Adama Małysza. Prowadził go w wielkich chwialch chwały

Hannu Lepistö dał polskim kibicom wiele powodów do radości. Legendarny trener, który prowadził w swojej karierze jednych z największych skoczków narciarskich w historii, zapisał się także złotymi zgłoskami w historii polskiego narciarstwa. Fiński trener przez lata był trenerem Biało-Czerewonych, a później indywidualnie prowadził Adama Małysza.

Hannu Lepistö jest jednym z najlepszych trenerów w historii skoków narciarskich. Pod swoimi skrzydłami miał jednych z największych zawodników w historii tego sportu. Zazwyczaj tam, gdzie pracował, tam jego podopieczni odnosili sukcesy. Był twórcą triumfów m.in.: Matti Nykänena, Janne Ahonena czy Adama Małysza.

Nykänen pod wodzą Lepistö osiągał swoje największe sukcesy. Fiński trener poprowadził go do zdobycia mistrzostwa świata, złota zimowych igrzysk olimpijskich, a także dwukrotnie do zdobycia Kryształowej Kuli. Łącznie Nykänen pod wodzą Lepistö zdobył 12 medali różnych imprez.

Przez lata swojej kariery Lepistö pracował w wielu miejscach i wszędzie odnosił spektakularne sukcesy. Przykładem są Włochy, które swój najlepszy okres w skokach narciarskich miały właśnie pod wodzą fińskiego szkoleniowca. To Lepistö był twórcą sukcesów Roberto Cecona.

W międzyczasie prowadził jeszcze ponownie reprezentację Finlandii z Janne Ahonenem w składzie, którego poprowadził do mistrzostwa świata. Nim objął Polaków, trenował skoczków z Austrii. Pracę z Biało-Czerwonymi rozpoczął w 2006 roku. I był to jeden z najlepszych okresów w polskich skokach narciarskich.

Już w pierwszym sezonie poprowadził Adama Małysza do jego czwartej Kryształowej Kuli, a także czwartego mistrzostwa świata. Jeszcze w 2008 roku na stanowisku szkoleniowca Polaków zastąpił go Łukasz Kruczek, ale Fin po namowach Małysza został jego indywidualnym trenerem.

Razem z Polakiem wywalczył dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. Rok później poprowadził Małysza do jego szóstego medalu mistrzostw świata, tym razem brązowego. Po zakończeniu kariery przez Polaka również udał się na emeryturę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fotoradar zrobił mu zdjęcie w idealnym momencie. Dostanie mandat za korzystanie z telefonu?
  2. Lidl wycofuje wadliwy produkt. Ma go wielu Polaków, może wybuchnąć
  3. Polacy żegnają się z Ligą Europejską. Nie zagrają w tym roku w europejskich pucharach, Kristianstad okazało się zbyt mocne
  4. Adam Małysz pokazał się z żoną. To niewiarygodne, jak się zmieniła, aż trudno rozpoznać (FOTO)
  5. Nowe obostrzenia wpłyną na życie kibiców piłkarskich. Nie będą mogli oglądać meczów do końca
  6. Urodziła dziecko w wieku 66 lat. Jak matka z córką wyglądają po 15 latach?

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News