Nie żyje działacz
Pixabay/41330
Autor Łukasz Kowalski - 8 Stycznia 2021

Tragiczna wiadomość obiegła Polskę. Żałoba, nie żyje Janusz Kała, kochały go pokolenia polskiej młodzieży

Nie żyje jeden z największych wychowawców piłkarskich w Polsce. Rodzime media obiegła tragiczna wiadomość o śmierci Janusza Kały, założyciela klubu Beniaminek Częstochowa. Przez ponad 40 lat trenował w klubie młodych chłopców z tego miasta. Z zespołem był związany do końca swoich dni. Miał 70 lat.

  • Nie żyje wybitny działacz sportowy oraz trener i prezes klubu Beniaminek Częstochowa - Janusz Kała
  • Przez ponad 40 lat działalności prowadził swoich podopiecznych na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych
  • Informację o śmierci wybitnego działacza podał Śląski Związek Piłki Nożnej

Nie żyje wybitny wychowawca i trener piłkarski Janusz Kała. Informacje o jego śmierci obiegły media w Polsce. Przez ponad 40 lat działał w założonym przez siebie klubie Beniaminek Częstochowa.

Informacje o śmierci Kały przekazał Śląski Związek Piłki Nożnej. Działacz zmarł 5 stycznia, miał 70 lat. - 5 stycznia 2021 zmarł Janusz Kała, nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy, założyciel, trener i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego "Beniaminek" Częstochowa - przekazano na stronie internetowej.

Nie żyje wychowawca całych pokoleń piłkarskiej młodzieży Częstochowy

Kała przez ata funkcjonował w polskim sporcie jako nauczyciel wychowania fizycznego, trener tenisa stołowego i piłki nożnej, działacz sportowy, społecznik, pasjonat sportu. Początkowo trenował tenis stołowy w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym „Żak”.

W 1978 roku założył klub piłkarski Beniaminek Częstochowa. - W 1978 roku, z pięcioma swoimi pingpongistami, pojechałem jednak na turniej piłkarski organizowany przez popularny wówczas "Świat Młodych". W Nasielsku zajęliśmy czwarte miejsce i wtedy zdecydowaliśmy, że trzeba założyć klub. I założyliśmy Beniaminka. Nazwę podsunął mój tenisista, Mirosław Warzecha, i od razu się przyjęła - cytuje Kałę częstochowski podokręg PZPN-u na swojej stronie internetowej.

Piłkarz Realu Madryt podejrzewany o przestępstwo. Stanie przed sądem, grozi mu 5 lat więzieniaPiłkarz Realu Madryt podejrzewany o przestępstwo. Stanie przed sądem, grozi mu 5 lat więzieniaCzytaj dalej

Przez ponad 40 lat cała historia klubu mieściła się w torbie sportowej działacza. Beniaminek nie doczekał się własnego boiska, na którym mógłby rozgrywać swoje mecze. Kała swój klub wspierał do samego końca. Częstochowski podokręg wspomina, że jeszcze w grudniu można go było spotkać w Biurze Podokręgu, ale miał już trudności z poruszaniem się o balkoniku.

Podokręg PZPN-u wspomina na swojej stronie internetowej, że do samego końca z werwą opowiadał o rozwoju swojego klubu. Prężnie działał, aby jego klub się rozwijał. Sam również cały czas się szkolił, aby osiągać z klubem jak najlepsze rezultaty. W 2018 roku ukończył kurs trenerski UEFA B wyrównawczy 50+.

Tragiczne doniesienia z Częstochowy

- W piłce nożnej jestem od ponad 40 lat jako prezes i trener w UKS Beniaminek Częstochowa. Ale ten kurs otworzył mi oczy na wiele nowych spraw i pozwolił usystematyzować wiedzę. Do mojej pracy z dziećmi od 10 do 16 roku życia na pewno mi się przyda - powiedział po skończeniu kursu Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej.

W jego zespole występowały dzieci z całej Częstochowy. Większość z nich nie zrobiła oszałamiającej kariery. Najlepszym przedstawicielem klubu jest Piotr Malinowski, który obecnie gra w Ekstraklasie w barwach Rakowa Częstochowa.

- Naszym największym sukcesem jest fakt, że przez 42 lata działamy bez przerwy, a do rozwoju klubu przyczyniły się redakcje warszawskich gazet „Przeglądu Sportowego” i „Świata Młodych" - opowiadał w kwietniu ubiegłego roku.

Beniaminek Częstochowa pod wodzą Kały odnosił sukcesy nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Klub cztery razy wziął udział w turnieju organizowanym przez holenderski klub Tonegido z Hagi. Obecnie klub ma trzy drużyny w różnych kategoriach wiekowych.

Artykuły polecane przez redakcję ZeStadionu.pl:

Jak pożegnać się z pupilem? O najstarszym cmentarzu dla zwierząt w Polsce

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News