Nie żyje
Pixabay - CC0 Public Domain
Autor Wojciech Olszowy - 14 Grudnia 2020

Nie żyje wybitny francuski trener, doprowadził drużyny do mistrzostwa. Miliony fanów w żałobie

Nie żyje słynny trener, który poprowadził Liverpool do wielu sukcesów. Pracował z wieloma innymi, wielkimi drużynami. Miał 73 lata. By zostać szkoleniowcem rzucił pracę w szkole. Jeden z niewielu przypadków, kiedy trener nie zrobił kariery jako piłkarz.

  • Nie żyje Gerard Houllier. Miał 73 lata
  • Francuz od prawie 20 lat miał problemy z sercem
  • Trzy tygodnie temu przeszedł operację
  • W swojej karierze prowadził Liverpool, PSG, Olympique Lyon czy reprezentację Francji

Nie żyje Gerard Houllier - tę dramatyczną informację przekazały francuskie media. Zostanie on zapamiętany jako wybitny trener. Z niemal każdą drużyną, jaką prowadził odnosił wielkie sukcesy. To kolejna wielka strata dla futbolu w ostatnim czasie, po śmierci Diego Maradony oraz Paolo Rossiego.

Nie żyje znany trener. Miał problemy ze zdrowiem

Gerard Houllier miał 73 lata. Słynny trener od długiego czasu miał problemy z sercem. Wszystko zaczęło się w 2001 roku. Przed jednym ze spotkań Liverpoolu, doszło u niego do rozwarstwienia się aorty. Francuz był wtedy bardzo bliski śmierci. Lekarzom udało się jednak go uratować. Poddano go wtedy leczeniu. Mimo to, że nie myślał o rozstaniu z futbolem. Dalej kontynuował pracę. Po dziesięciu latach, problemy zdrowotne Houlliera ponownie się odezwały. Wówczas pracował w Aston Villi. Jego sytuacja znów uległa pogorszeniu i tym razem zdecydował się odpuścić i przejść na emeryturę.

Ostatnie tygodnie spędził w szpitalu. Takie informacje podał francuski dziennik "L'Equipe". Pobyt w szpitalu spowodowany był operacją serca, jaką przeszedł szkoleniowiec. - Mam problemy, ale nic mi nie będzie - uspokajał.

Nie żyje Gerard Houllier. To legenda europejskiego futbolu

Zwykle trenerami zostają byli piłkarze. Zdarza się jednak, że pracę tę podejmują osoby, które nie zrobiły kariery grając w piłkę. Przykładem jest właśnie Gerard Houllier. Trenować zaczął w 1973 roku, kiedy miał 26 lat. Wcześniej pracował jako nauczyciel. Porzucił zawód i został szkoleniowcem Touquet AC.

Katastrofalny mecz Grzegorza Krychowiaka. Podarował rywalom gola, jego zespół został rozbity (WIDEO)Katastrofalny mecz Grzegorza Krychowiaka. Podarował rywalom gola, jego zespół został rozbity (WIDEO)Czytaj dalej

Pierwszy sukces odniósł w 1986 roku. Wówczas zdobył mistrzostwo Francji z PSG. Dzięki temu osiągnięciu, dostał dwa lata później szansę w reprezentacji swojej ojczyzny. Najpierw jako asystent, potem jako pierwszy selekcjoner. Nie awansował z nią na mundial w 1994 roku i podał się do dymisji.

Największe sukcesy święcił jako trener Liverpoolu. "The Reds" zatrudnili go w 1998 roku. Z klubem z Anfield zdobył Puchar UEFA w 2001 roku i było to największe osiągnięcie. Wygrywał również Puchar Anglii, Tarczę Wspólnoty, Superpuchar UEFA oraz dwukrotnie Puchar Ligi Angielskiej. To on ściągnął do Liverpoolu polskiego bramkarza, Jerzego Dudka.

Po przygodzie w Anglii, wrócił do kraju. Został trenerem Olympique'u Lyon. Z klubem dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza Francji.

Ostatnim, trenowanym przez niego klubem było Aston Villa. Jednak nie odniósł tam większych sukcesów. Jego pracę przerwały problemy zdrowotne. W 2012 wrócił do pracy w piłce nożej, tym razem jako dyrektor sportowy Red Bull Nowy Jork.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News