Nie żyje działacz
Pixabay/41330
Autor Łukasz Kowalski - 16 Grudnia 2020

Polskie media podają dalej tragiczne wiadomości. Nie żyje Jerzy Jankowski, wielu Polaków w żałobie

Nie żyje wielka postać polskiego spotu, nie tylko paraolimpijskiego. Media w środę podały wiadomość, że zmarł wieloletni prezes Startu Gorzów Wielkopolski, Jerzy Jankowski. Przez lata organizował wiele imprez sportowych, a jego podopieczni zdobywali medali na igrzyskach paraolimpijskich. W ostatnim czasie zmagał się z długą i ciężką chorobą. Miał 70 lat.

⦁ Nie żyje wielka postać polskiego sportu
⦁ Zmarł Jerzy Jankowski, wieloletni przewodniczący Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start
⦁ Jego podopieczni zdobywali liczne medale igrzysk paraolimpijskich
⦁ Jankowski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 70 lat

Nie żyje wielka postać polskiego sportu. W środę media obiegła wiadomość o śmierci Jerzego Jankowskiego. Przez ostatnie 16 lat był przewodniczącym Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start. Zmagał się z ciężką i długą chorobą. Miał 70 lat.

Nie żyje wielka postać polskiego sportu

To ogromna strata nie tylko dla gorzowskiego sportu, nie tylko dla sportu paraolimpijskiego, ale dla całego sportu w Polsce. O śmierci działacza poinformował za pomocą mediów społecznościowych związek, któremu przewodził.

- Z wielkim smutkiem i żalem informujemy, iż [...] po długiej chorobie, odszedł do domu Pana na wieczny odpoczynek Pan Jerzy Jankowski - Przewodniczący Zarządu Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" - napisał związek na Facebooku.

Jankowski od lat aktywnie działał na rzecz Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych. 16 lat temu został jego przewodniczącym. Za jego kadencji sport paraolimpijski i osób niepełnosprawnych przechodził swój rozkwit.

Przed chwilą dotarły do nas dramatyczne informacje. Nie żyje uwielbiany szkocki trener, prowadził klub przez 22 lataPrzed chwilą dotarły do nas dramatyczne informacje. Nie żyje uwielbiany szkocki trener, prowadził klub przez 22 lataCzytaj dalej

Przez lata był inicjatorem i koordynatorem wielu imprez sportowych o zasięgu nie tylko regionalnym, ale także wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Do tego organizował wiele inicjatyw społecznych.

Sport osób niepełnosprawnych poniósł wielką stratę

To Jankowski organizował m.in. otwarte mistrzostwa Polski niepełnosprawnych w pływaniu, łucznictwie, szachach, strzelectwie, podnoszeniu ciężarów i wielu innych dyscyplinach.

Do tego był koordynatorem takich inicjatyw jak „Światowy Dzień Inwalidy”, „Europejski Dzień Inwalidy” czy „Lubuski Tydzień Osób Niepełnosprawnych”. Pracował także w wymiarze ogólnopolskim jako wiceprezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start.

Kadencja Jankowskiego to prawdziwy rozkwit sportu niepełnosprawnych nie tylko w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim, ale także w całej Polsce. W ubiegłym roku Polski Komitet Paraolimpijski uznał GZSN Start za najlepszą organizację sportową 20-lecia.

On sam został uhonorowany przez ministra sportu i turystyki odznaką "Za zasługi dla sportu". W trakcie jego 16-letniej kadencji sportowcy GZSN Start wzięli udział na igrzyskach paraolimpijskich w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Zdobyli tam ponad 20 medali.

Złote medale Paraolimpiad zdobywali dla Startu Mirosław Pych, Tomasz Blatkiewicz, Maciej Lepiato, Mateusz Michalski i Katarzyna Piekart. Do tego Start Gorzów ma w swoich szeregach multimedalistów mistrzostw świata i Europy.

- Byłeś i pozostaniesz dla Nas na zawsze autorytetem i mentorem. Będzie nam wszystkim Ciebie brakowało. Spoczywaj w spokoju - napisał w pożegnaniu Start Gorzów.

Artykuły polecane przed redakcję ZeStadionu.pl:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News