Nie żyje olimpijczyk
Pixabay/41330
Autor Łukasz Kowalski - 5 Grudnia 2020

Nie żyje polski medalista olimpijski. Był legendą naszego sportu, wielka strata

Nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich olimpijczyków w historii. W sobotę media obiegła wiadomość o śmierci Wojciecha Zabłockiego. W niedzielę skończyłby 90 lat. Przez lata pracował nad rozwojem olimpizmu w Polsce. Całe polskie środowisko sportowe pogrążyło się w żałobie.

Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiego sportu. W sobotę Polski Komitet Olimpijski poinformował, że zmarł Wojciech Zabłocki. W niedzielę skończyłby 90 lat. Był czterokrotnym olimpijczykiem.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Narzeczona Artura Szpilki rozebrała się przed tysiącami Polaków. Przerażające, na ciele pojawiły się straszne rzeczy (FOTO)Narzeczona Artura Szpilki rozebrała się przed tysiącami Polaków. Przerażające, na ciele pojawiły się straszne rzeczy (FOTO)Czytaj dalej

Nie żyje Wojciech Zabłocki wybitny polski olimpijczyk

- Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 5 grudnia 2020 roku zmarł Prof. dr hab. Wojciech Zabłocki, wybitny polski szermierz, architekt, były Prezes i Prezes Honorowy Polskiej Akademii Olimpijskiej - napisał PKOl na swojej stronie internetowej.

Zabłocki był jednym z największych polskich sportowców. Do tego był znawcą broni białej i szermierki historycznej. W latach swojej kariery sportowca należał do ścisłej światowej czołówki szermierzy.

Aż cztery raz brał udział w igrzyskach olimpijskich. Reprezentował Polskę w Helsinkach w 1952 roku, Melbourne 1956, Rzym 1960 oraz Tokio 1964. Do tego ma na koncie trzy medale olimpijskie: dwa srebrne i jeden brązowy. Do tego ma ponad 10 medali mistrzostw świata.

Zabłocki był także Kawalerem medalu Kalos Kagathos (1985) i członek jego kapituły. Do tego został odznaczony m.in.: wielokrotnie Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, Krzyżem Kawalerskim (1960), Oficerskim (1996) i Komandorskim OOP, a także Wawrzynem Olimpijskim PKOl (1969 – srebro, 1980 – brąz, 2016 – złoto) i Medalem MKOl Sport and Science (1992).

Znany polski sportowiec spowodował wypadek po pijanemu. Znany polski sportowiec spowodował wypadek po pijanemu. "Niczego nie pamiętam, bardzo żałuję"Czytaj dalej

Zmarła wielka postać polskiego sportu

Jego życie nie kończyło się na sporcie. Po zakończeniu kariery szermierza w 1964 roku dostał się na wydział architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, której został absolwentem. Cztery lata później obronił doktorat. W 1999 roku otrzymał tytuł profesorski. Jest autorem wielu obiektów sportowych.

Zabłocki miał także masę innych zainteresowań. Malował także obrazy, a do tego jest autorem wielu książek. Prywatnie związał się z Aliną Janowską, cenioną aktorką i uczestniczką Powstania Warszawskiego.

Całe środowisko sportowe w Polsce po śmierci Zabłockiego pogrążyło się w żałobie. Polski Komitet Olimpijski za pomocą swojej strony internetowej złożył rodzinie i bliskim wybitnego sportowca kondolencje.

- W imieniu całej Polskiej i Światowej Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom, a przede wszystkim Rodzinie ŚP. Wojciecha Zabłockiego składamy najszczersze wyrazy współczucia. Otaczamy Państwa serdecznością, łączymy się w bólu i żalu - napisały władze PKOl-u w oświadczeniu.

- Drogi Wojtku, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci! Byłeś i zawsze będziesz Kimś ważnym i niezastąpionym w naszej Olimpijskiej Rodzinie! - dodano.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News