Nie żyje
Pixabay webandi
Autor Mateusz Dziubiński - 8 Grudnia 2020

Nie żyje legenda światowego sportu. Pokonała go straszliwa choroba

Nie żyje legendarny sportowiec, który na zawsze zapisał się w historii. Niestety otrzymaliśmy informację o śmierci kolejnego już w ostatnich miesiącach wybitnego przedstawiciela świata sportu. Tym razem żegnamy ikonę himalaizmu, Douga Scotta. Przegrał on ze straszną chorobą.

  • Media podały we wtorek niezwykle smutną wiadomość
  • Nie żyje legendarny sportowiec i legenda himalaizmu Doug Scott
  • Scott uważany jest za ikonę wspinaczki
  • Mężczyzna od kilku miesięcy zmagał się z ciężką chorobą

Nie żyje legendarny himalaista Doug Scott. Miliony fanów wspinaczki wysokogórskiej na całym świecie pogrążyły się w głębokim smutku. Scott było prawdziwym pionierem i ikoną himalaizmu.

Kompromitacja organizatorów mistrzostw świata w lotach narciarskich. Aż trudno uwierzyć w to, co zrobiliKompromitacja organizatorów mistrzostw świata w lotach narciarskich. Aż trudno uwierzyć w to, co zrobiliCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:


Nie żyje legendarny himalaista Doug Scott

Kolejny dzień przynosi niestety niezwykle smutne wieści. W ostatnim czasie musieliśmy pożegnać kilku znakomitych sportowców, a grono to coraz bardziej się powiększa. Informowaliśmy o śmierci m.in. legendarnego senegalskiego piłkarza Papy Bouby Diopa. Teraz kolejna dyscyplina sportu straciła swoją ikonę.

Zobacz także: Rzecznik rządu przerwał milczenie ws. słów Rydzyka o pedofilii

Nie żyje Doug Scott, prawdziwa legenda himalaizmu. Brytyjczyk to jedna z najznamienitszych postaci w historii wspinaczki wysokogórskiej. Informację o jego śmierci podał portal wspinanie.pl.

Wspinanie.pl przybliżyło sylwetkę Douga Scotta po jego śmierci. Dowiedzieć możemy się, że zdobył on ponad 40 szczytów. Odpowiada też za wytyczenie wielu nowych tras i przejść. Stał się specjalistą od wypraw w najwyższe góry świata.

Zobacz także: 45 tys. zgonów, aż 30 tys. ukrytych. Porażający bilans w Polsce

Zasłynął już w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas jako pierwszy Brytyjczyk, wraz ze swoim kolegą Dougalem Hastonem przeszli południowo-zachodnią ścianę Mount Everestu. Dokonali tego w 1975 roku.

Dwa lata później Scott wraz z Chrisem Boningtonem wszedł na szczyt uważany za jeden z najtrudniejszych do zdobycia. Mowa o Baintha Brakk. O trudzie wyprawy świadczy fakt, że ze szczytu zeszli poważnie ranni. Doug Scott złamał obie nogi, natomiast Bonington połamał żebra.

Intymne chwile Roberta i Anny Lewandowskich. Wszystko pokazali na Instagramie (FOTO)Intymne chwile Roberta i Anny Lewandowskich. Wszystko pokazali na Instagramie (FOTO)Czytaj dalej


Scott przegrał walkę ze straszliwą chorobą

Za swoje niesamowite osiągnięcia Doug Scott został wielokrotnie odznaczony. W 2011 roku otrzymał prestiżowy Złoty Czekan za całokształt dokonań. Stał się dopiero trzecim człowiekiem w historii, który otrzymał tę zaszczytną nagrodę.

Poza aktywnym wspinaniem Doug Scott był także działaczem górskim. Przewodził m.in. Alpine Climbing Group w latach 1976-1982.

Niestety Doug Scott zmarł 7 grudnia 2020 roku. Powodem była ciężka choroba. Kilka miesięcy temu lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór. Doug Scott zmarł w wieku 79 lat.

Źródło: wspinanie.pl

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj zestadionu.pl na: Google News